Z czasem w związku maleje zainteresowanie zbliżeniami. Z badania, które przeprowadzili socjologowie – dr Pepper Schwartz i dr James Witte wynika, że po 6 latach atrakcyjność partnerów maleje w naszych oczach średnio o 20 proc. Na współżycie wpływa również męskie libido. Co to jest i jak je zwiększyć?
Libido – co to oznacza?
W dyskusjach o seksie bardzo często pojawia się termin libido. Najprościej można go zdefiniować jako popęd seksualny, apetyt na seks, zainteresowanie współżyciem. Poziom libido wyznaczają hormony. W przypadku każdego mężczyzny ich poziom jest inny, zmienia się także w ciągu dnia w zależności, co się dzieje w naszym życiu. Wiele czynników może powodować, że libido jest niskie, np. przepracowanie, stres, problemy zdrowotne. Wystarczy przeziębienie, żeby mężczyzna nie miał ochoty na seks.
Panowie mają największe libido od okresu dojrzewania do mniej więcej 35. roku życia. Popęd seksualny jest czymś naturalnym i potrzebnym, ale z czasem maleje. U mężczyzn dzieje się to głównie po 40. roku życia, kiedy spada poziom testosteronu. Może to być przyczyną problemów z erekcją i obniżonym popędem płciowym.
Jeśli mężczyzna od czasu do czasu ma niskie libido, to jest naturalne. Nawet spadki w ciągu dnia nie powinny być zaskakujące. Natomiast niski poziom libido przez wiele dni czy tygodni może oznaczać, że z organizmem dzieje się coś złego. Nie zawsze musi się to wiązać z poważnymi schorzeniami, ale warto zgłosić się do internisty, który skieruje na badania. W wielu przypadkach możesz zwiększyć libido bez poważnego leczenia. Więcej na ten temat opisano tutaj: https://actigraforte.pl/co-to-jest-libido/.
Sposoby na wyższe libido u mężczyzny
Warto reagować na problem z libido. Wprawdzie maleje ono z wiekiem, ale to nie oznacza, że nie możemy nic zrobić, aby mieć duży apetyt na seks. Sytuację da się odmienić następującymi działaniami:
- rozpoczęcie leczenia schorzeń – możliwe, że problem wynika np. z nieleczonej cukrzycy, a po wdrożeniu odpowiednich leków sytuacja się zmieni;
- większa aktywność fizyczna – w czasie uprawiania sportu wydzielane są endorfiny, które pozytywnie wpływają na libido; nie można jednak przesadzać – zbyt duży wysiłek może mieć odwrotny wpływ do oczekiwanego;
- wprowadzenie zdrowej diety – negatywnie na libido wpływają używki, alkohol i papierosy; warto jeść warzywa i owoce, a ogólnie – produkty bogate w witaminy i składniki mineralne;
- rozpoczęcie terapii psychologicznej – w przypadku gdy przyczyną jest np. depresja albo przewlekłe zmęczenie, pomóc mogą psycholog lub seksuolog.
Wielu mężczyzn zmaga się nie tylko z niskim libido, ale również impotencją. Objawia się ona całkowitym lub częściowym brakiem wzwodu, ale też przedwczesnym wytryskiem. W przypadku takich dolegliwości mogą pomóc tabletki na potencję bez recepty, które zawierają syldenafil. Nie zawsze to wystarczy. Jeśli takie środki nie przynoszą efektu, to warto wybrać się do lekarza. Źródłem problemów może być zarówno niezdrowy tryb życia, jak i poważne schorzenia. Dlatego najpierw trzeba ustalić, co jest przyczyną.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.