Od wtorku (17 marca) w związku z obecną sytuacją epidemiologiczną Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach zamyka poradnie specjalistyczne. Placówka prosi pacjentów, aby nie zgłaszali się osobiście. Wyjątkiem są jedynie pacjenci wymagający pilnej pomocy np. zdjęcia szwów czy osoby po operacjach, ale pod warunkiem wcześniejszego umówienia się telefonicznie.
Szpital wprowadza natomiast porady telefoniczne.
– Na stronie internetowej szpitala zostanie w najbliższym czasie opublikowana lista numerów telefonów pod którymi dostępni będą lekarze danych specjalności. Telefoniczne konsultacje będą udzielane w poradniach, gdzie leczeni są pacjenci dorośli oraz w części poradni pediatrycznych (endokrynologicznej, diabetologicznej, ortopedycznej, chirurgicznej, onkologicznej). Pozostałe poradnie dziecięce, od wtorki w ogóle nie będą pracować – informuje Anna Mazur – Kałuża, rzeczniczka szpitala.
W przypadku pacjentów objętych programem lekowym leczenia zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem szpital informuje, że razie będą, w ramach kontynuacji, wykonywane iniekcje doszklistkowe. Do programu, do odwołania, nie będą jednak kwalifikowani nowi pacjenci.
Tak ma być również w przypadku innych programów lekowych realizowanych dotychczas w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. To oznacza, że będzie kontynuowane leczenie pacjentów, ale nie będą przyjmowane nowe osoby.
To nie jedyne ograniczenia. Od tego tygodnia szpital wstrzymał też działalność leczniczą w kilku klinikach. Więcej na ten temat pisaliśmy >TU<
Zmiany także w Świętokrzyskim Centrum Onkologii
W związku z obowiązującym stanem zagrożenia epidemicznego od 16 marca zostają wstrzymane do odwołania zabiegi fizjoterapeutyczne oraz wizyty planowe w poradniach Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
W ŚCO będą przyjmowani wyłącznie pacjenci będący w trakcie leczenia onkologicznego. Jednocześnie, w przypadku pacjentów będących w stałej kontroli, większość poradni ŚCO wykonywać będzie świadczenia w postaci teleporady lekarskiej. W jej trakcie zinterpretowane zostaną aktualne wyniki badań pacjenta oraz będą wystawiane ewentualne recepty czy zlecenia na badania kontrolne.
Badania z zakresu diagnostyki obrazowej (USG, RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, scyntygrafia, PET) będą wykonywane wyłącznie u pacjentów z rozpoznaniem onkologicznym. Badania wyznaczone dla pacjentów z innymi rozpoznaniami zostaną przełożone na inne terminy.
Przed wykonywaniem świadczeń w ŚCO u pacjentów będzie dokonywany pomiar temperatury ciała oraz zbierany wywiad epidemiologiczny.