W Kielcach ruszyła mobilne laboratorium diagnostyczne wykonujące testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Próbki pobierane będą w specjalnym namiocie ustawionym na parkingu przy Hali Legionów. Pracownicy służby zdrowia przebadają się za darmo, dzięki sponsorom, którzy zakupili testy. Pozostali będą musieli zapłacić za możliwość przebadania się.
Medycy w grupie największego ryzyka
– W Polsce personel medyczny może stanowić nawet 18 procent osób w grupie zakażonych koronawirusem. Do tej pory ponad 4,5 tysiąca medyków poddanych zostało kwarantannie. Jednocześnie nie wszyscy pracownicy sektora ochrony zdrowia są objęci badaniami finansowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W odpowiedzi na ten problem Diagnostyka i Zdrowegeny.pl rozpoczęły bezpłatne badania na obecność koronawirusa dla przedstawicieli wybranych zawodów medycznych: lekarzy, stomatologów, diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów, pielęgniarek i położnych oraz ratowników medycznych – czytamy w komunikacie przesłanym nam przez Laboratorium Diagnostyka.
– Pracownicy służby zdrowia odgrywają kluczową rolę w walce z pandemią koronawirusa, stanowiąc przy tym grupę podwyższonego ryzyka zachorowania na Covid-19. Wyzwanie stanowi ograniczony dostęp do testów dla personelu medycznego poza szpitalami, co może skutkować dalszym rozprzestrzenieniem się epidemii. W odpowiedzi na to ruszamy, tym razem w Kielcach, z kolejnymi, bezpłatnymi testami na obecność SARS-CoV-2 dla wybranych grup medyków – mówi prof. Jakub Swadźba, prezes zarządu Diagnostyka.
Badania bez wychodzenia z samochodu
Pobieranie próbek odbywać się będzie w specjalnym Mobilnym Punkcie Pobrań typu „Drive&Go-Thru”, zlokalizowanym na terenie parkingu obok Hali Legionów, przy ul. Leszka Drogosza 2, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00. Codziennie przebadanych będzie mogło być maksymalnie do 120 osób.
Badanie próbek przeprowadzane będzie metodą RT-PCR, przy użyciu testów wielogenowych, z certyfikatem CE-IVD, zgodnych z rekomendacjami WHO, tych samych, jakie wykonywane są przez Diagnostykę dla szpitali zakaźnych i szpitali jednoimiennych. Do wykonania testów stosowany będzie zestaw do pobrań DIAGprobe zaakceptowany przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, a o wynikach badań Diagnostyka będzie informować Sanepid.
– Realizacja badań dla personelu medycznego stała się możliwa dzięki udostępnieniu części zasobów analitycznych i personelu oraz wspólnym finansowaniu badań przez Partnerów Medyków i Diagnostykę – powiedział dr Tomasz Anyszek, pełnomocnik Zarządu ds. Medycyny Laboratoryjnej Diagnostyka.
Duża pomoc sponsorów
Badania współfinansowane są przez Laboratoria Medyczne Grupy Diagnostyka oraz parterów, czyli podmioty, które zdecydowały się wesprzeć projekt. Wśród nich znalazły się m.in. bank BNP Paribas, firma doradcza PWC, producent gier Techland, Euroimmun czy samorząd Miasta Gdynia.
Organizatorzy zapraszają do włączenia się do inicjatywy kolejne podmioty, w tym firmy, korporacje i samorządy. Dzięki zaangażowaniu partnerów możliwe będzie otwarcie punktów badań medyków w kolejnych miastach, w tym we Wrocławiu i Lublinie.
W celu poznania zasad wsparcia programu darmowych badań dla medyków, firmy komercyjne oraz samorządy mogą skontaktować się telefonicznie lub mailowo z koordynatorem programu panem Jakubem Strzelczykiem (519 469 026, badamy@diag.pl).
Szczegółowe informacje i regulamin znajdują się na stronie internetowej >LINK<
Każdy może się przebadać
Laboratorium Diagnistyka informuje, że w miarę możliwości organizacyjnych oraz dostępności badań mogą je wykonać także osoby indywidualne, które nie pracują w służbie zdrowia. W pierwszej kolejności testy przeprowadzane są jednak bezpłatnie u przedstawicieli wybranych zawodów medycznych, zwłaszcza pracujących poza szpitalami, które nie są objęte finansowaniem takich badań.
Zakupu testów, można dokonać poprzez strony internetowe www.diagnostyka.pl oraz www.zdrowegeny.pl. Badania przeznaczone są dla osób zdrowych, nieposiadających objawów koronawirusa, które potrzebują na przykład do pracy dokumentu potwierdzającego brak zakażenia.
Koszt badania dla osoby nie pracującej w służbie zdrowia to 584 zł.
Źródło informacji: Laboratorium Diagnostyka / informacja prasowa