Coraz więcej osób ma problemy ze słuchem – alarmują lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Dotyczą one osób coraz młodszych.
Dr Rafał Zieliński, kierownik Kliniki Otorynolaryngologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zwraca uwagę, że młode osoby użytkują często i z reguły głośno słuchawki i można spodziewać się, że próg słyszenia będzie u nich z czasem się pogarszał. W konsekwencji tego, osoby te w starszym wieku będą charakteryzować się zdecydowanie gorszym zmysłem słuchu, niż poprzednie pokolenia.
– Trzeba chronić się przed hałasem. Jeśli pracujemy w głośnym miejscu, to warto używać indywidualnych ochronników słuchu, czuli specjalnych słuchawek, wkładek, które osłaniają nas przed głośnym otoczeniem – tłumaczy profesor Zieliński.
Specjalista zapytany o dzieci, zwraca uwagę, że w regionie funkcjonują dwa programy badań przesiewowych słuchu u niepełnoletnich. Jeden z nich dotyczy noworodków i pozwala wykryć tzw. niedosłuch wrodzony, a dzięki tak wcześnie rozpoznanemu niedosłuchowi bądź głuchocie, specjaliści wiedzą jak postępować z dzieckiem. Chodzi o to, aby mogło się ono rozwijać i aby mogło prawidłowo rozwinąć mowę.
Drugi z programów, jak informuje profesor Rafał Zieliński, obejmuje dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, u których występują często infekcje dróg oddechowych, przerost migdałków, alergie, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, w efekcie czego pojawiają się zaburzenia tzw. przewodzeniowe słuchu. Dlatego profesor zwraca uwagę, aby kontrolować dzieci i nie bagatelizować niedosłuchu, który wcześnie zauważony może być leczony z powodzeniem przez laryngologów.