Wzrasta liczba operacji bariatrycznych wykonywanych w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Klinika jest również jednym z niewielu ośrodków w regionie, gdzie pacjenci z przepukliną pachwinową mogą skorzystać z małoinwazyjnych metod operacyjnych.
Profesor Stanisław Głuszek, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej przyznaje, że na chirurgiczne leczenia otyłości w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym decydują się pacjenci z całej Polski. W pierwszej połowie tego roku, na zabieg do Kielc przyjechało około 30 chorych.
Najczęściej realizowanym w klinice zabiegiem bariatrycznym są: resekcje rękawowe żołądka, ale również operacje przęsłowania żołądka, rzadko opaski żołądkowe. Zespół zakłada również balony żołądkowe metodą endoskopową. Efekty operacji są bardzo dobre. Jak informuje profesor Stanisław Głuszek, w gronie jego pacjentów są osoby, które po zabiegu, przy przestrzeganiu ustalonych reguł dietetycznych, schudły nawet 100 kilogramów. Pacjenci, którzy w Szpitalu Zespolonym przeszli operację bariatryczną i stracili dużo masy ciała, mogą w odpowiednim odstępie czasu, przejść w Klinice zabieg redukcji fałdów skórno-tłuszczowych.
Profesor Stanisław Głuszek podkreśla, że w kierowanej przez niego Klinice są wykonywane również laparoskopowe zabiegi resekcyjne chorób nowotworowych jelita grubego i żołądka (GIST), na które z każdym rokiem wzrasta zapotrzebowanie.
Klinika Chirurgii Ogólnej WSzZ jest jednym z niewielu ośrodków w regionie, gdzie laparoskopowo leczy się przepukliny pachwinowe.
– Wykonujemy dwa rodzaje zabiegów laparoskopowych przepuklin pachwinowych: TEP i TAPP. Pierwsza z metod polega na laparoskopowej naprawie przepukliny z dostępu całkowicie pozaotrzewnowego, a zabieg plastyki przepukliny pachwinowej metodą TAPP polega na laparoskopowej operacji przepukliny od strony jamy brzusznej – wyjaśnia profesor Stanisław Głuszek. Jak przypomina, zaletą zabiegów laparoskopowych jest ich małoinwazyjność, dzięki której pacjenci w ciągu trzech tygodni wracają do pełnej aktywności fizycznej, a po operacji występuje mniejszy ból. Takie metody gwarantują mniejszą liczbę nawrotów przepuklin.
Przepuklina jest to stan wrodzony, bądź nabyty. Może pojawić się u pacjentów m.in. z wieloletnimi zaparciami, z chorobami układu oddechowego u których występuje kaszel, u palaczy papierosów, osób otyłych, ciężko pracujących fizycznie, w zaawansowanym wieku bądź u kobiet w ciąży.
Genetycznym uwarunkowaniem powstania przepukliny jest zaburzona struktura włókien kolagenowych. Przepuklinę leczy się wyłącznie operacyjnie, poprzez wszczepienie specjalnej siatki, która zabezpiecza narządy przed ich przemieszczaniem i uwypuklaniem się poza jamę brzuszną. W procesie leczenia stosuje się klasyczną metodę operacyjną Lichtensteina, bądź nowoczesne operacje laparoskopowe TAPP i TEP, które realizowane są w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.