fot. Urząd Marszałkowski Woj. Świętokrzyskiego / swietokrzyskie.pro
Budowa Centrum Urazowego przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach jest mocno zaawansowana. Będzie to pierwsza tego typu jednostka w regonie świętokrzyskim.
Wykonawca zakończył już roboty ziemne związane z przyłączeniami wodno-kanalizacyjnymi oraz budowę fundamentów. Rozpoczyna się wznoszenie ścian jednokondygnacyjnego budynku, który znajdować się będzie tuż obok oddziału ratunkowego. Nowy obiekt ma liczyć około 500 metrów kwadratowych. Jednocześnie, w obrębie istniejącego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego są modernizowane pomieszczenia, do których wstawiony zostanie tomograf komputerowy i aparat RTG. Z kolei rezonans ulokowany będzie w nowym pawilonie.
Inwestycja warta prawie 12 milionów 700 tysięcy złotych. 8,5 miliona złotych pochodzi z Unii Europejskiej. Z kolei Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego dotował inwestycję kwotą w wysokości prawie 3,5 miliona złotych.
– Czas szybko płynie. Dopiero wbijaliśmy łopatę pod budowę Centrum Urazowego, a teraz stoi już zarys budynku – stwierdził Andrzej Domański, dyrektor szpitala. Jak zaznaczył, prace idą zgodnie z harmonogramem.
– Termin rozliczenia całości przedsięwzięcia jest przewidziany na koniec I kwartału przyszłego roku i sądzę, że tego terminu dotrzymamy – dodał dyrektor Domański.
Czym jest centrum urazowe?
Centrum urazowe to wydzielona część szpitala, w której są diagnozowani i leczeni pacjenci z najcięższymi urazami, np. po wypadkach komunikacyjnych czy upadkach z wysokości. Oferowane jest tam natychmiastowe i wyspecjalizowane leczenie.
Ministerstwo Zdrowia informuje, że centra urazowe powinny zabezpieczać świadczenia dla co najmniej 1 mln mieszkańców, którzy mieszkają w odległości pozwalającej na dotarcie z miejsca zdarzenia do centrum w ciągu 1,5 godziny.