Rządzony przez PiS powiat kielecki, który w ubiegłym roku ogłosił się strefą wolną od LGBT, teraz zapowiada działania na rzecz „obrony i promocji chrześcijańskich zasad cywilizacyjnych w życiu społecznym”. Tak wynika z pisma podpisanego przez wicestarostę kieleckiego Tomasza Plebana. Dokument opublikowali na swoim facebookowym profilu organizatorzy kieleckiego Marszu Równości.
Odpowiedź władz powiatu ma związek z pytaniem, które pod koniec stycznia zostało skierowane do Zarządu Powiatu Kieleckiego. Jego autor zapytał jak w praktyce realizowana ma być podjęta przez radnych uchwała, z której wynika, że powiat kielecki jest strefą wolną od LGBT.
W odpowiedzi czytamy, że „Zarząd Powiatu i Radni Rady Powiatu w Kielcach realizują wszelakiego rodzaju działania na rzecz obrony 1000-letniej tradycji chrześcijaństwa w regionie w Polsce oraz obowiązującego ładu konstytucyjnego m.in. obrony i promocji chrześcijańskich zasad cywilizacyjnych w życiu społecznym, które realizują za pośrednictwem wielorakich inicjatyw skierowanych do określonych grup odbiorców„.
Wicestarosta kielecki Tomasz Pleban napisał dalej, że „jedną z form ich działalności jest udział w uroczystościach organizowanych przez Kościół Katolicki, w których uczestniczą chrześcijanie oraz zaproszeni goście. Dzięki temu Zarządu Powiatu i Radni Rady Powiatu Kieleckiego mają możliwość wymiany doświadczeń i wzajemnego wspierania się w wysiłkach na rzecz obecności chrześcijańskich wartości w życiu publicznym”.
Władze powiatu zwróciły też uwagę na fakt obecności przedstawicieli Kościoła Katolickiego podczas uroczystości organizowanych przez Starostwo Powiatowe.
Jest reakcja organizatorów Marszu Równości
Na taką odpowiedź zareagowała Prowincja Równości. To organizacja, która odpowiada za pierwszy w Kielcach Marsz Równości, jaki odbył się w ubiegłym roku.
Prowincja Równości poprosiła o dodatkowe wyjaśnienia. Zapytała m.in. od kiedy ustawowym zadaniem starostwa powiatowego jest promowanie jakiejkolwiek religii, co w związku z tym z konstytucyjną świeckością Państwa zapisaną w Konstytucji RP, czy możliwe jest finansowanie działań niezgodnych z ustawą o samorządzie z budżetu samorządowego, dlaczego w promocji chrześcijaństwa zapraszani są i wspominani tylko przedstawiciele Kościoła Katolickiego a pomijane są inne wyznania chrześcijańskie, czy wykluczanie kogokolwiek i uchwalanie stref wolnych od kogokolwiek jest zgodne z przykazaniem miłości bliźniego zgodnym z promowaną przez powiat kielecki religią chrześcijańską.
Na te pytania władze powiatu jeszcze nie odpowiedziały.