W województwie świętokrzyskim odnotowano znaczny wzrost liczby dzieci, które nie zostały poddane obowiązkowym szczepieniom. Tak wynika z danych opublikowanych w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego. Podczas gdy w 2010 roku w całym regionie na zaszczepienie dziecka nie zgodziło się 98 rodziców, w 2017 roku było ich już 376.
Z danych GUS wynika, że najniższy wskaźnik dotyczy szczepienia przeciwko gruźlicy. Z danych za 2016 rok (nowych GUS nie podał jeszcze) wynika, że szczepienie noworodków przeciwko tej chorobie było na poziomie około 91 procent. Poniżej 93 procent było też szczepienie przeciwko odrze, różyczce i śwince.
Źródło wykresu: Główny Urząd Statyczny
Na co chorują dzieci i młodzież?
Najczęściej występującym schorzeniem wśród osób 18-letnich i młodszych pozostają alergie (dychawica oskrzelowa, alergie pokarmowe i skórne), zniekształcenia kręgosłupa, zaburzenia refrakcji i akomodacji oka oraz otyłość.
W 2017 r. na każde tysiąc osób w wieku 0-18 lat:
– 81 cierpiało z powodu alergii,
– 44 miało zniekształcony kręgosłup,
– 29 doświadczało zaburzeń refrakcji i akomodacji oka,
– 22 zmagały się z otyłością.
Chociaż chorujących dzieci odnotowano mniej, to zaobserwowano zauważalny wzrost liczby przypadków zachorowań na nowotwory, niedokrwistość i choroby tarczycy.
Problem ze zdrowiem psychicznym
Równie istotna jak fizyczna jest kondycja psychiczna człowieka. Od kilku lat obserwuje się stały wzrost liczby dzieci i młodzieży w wieku 0-18 lat leczącej się w poradniach ambulatoryjnych zdrowia psychicznego i psychologicznych. O ile w 2010 r. takich osób odnotowano 2,4 tys. to w 2017 r. już 3,8 tys.
Wśród leczonych dolegliwości dominują: zaburzenia zachowania i emocji rozpoczynające się zwykle w dzieciństwie i w wieku młodzieńczym, całościowe zaburzenia rozwojowe, zaburzenia nerwicowe związane ze stresem i somatoformiczne.