Świętokrzyskie jest piątym województwem w kraju pod względem liczby pasażerów przewożonych koleją – wynika z danych opublikowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego . Od 2012 roku ta liczba wzrosła o 15 procent.
– Kielce wciąż nie są dość dobrze skomunikowane z innymi ważnymi ośrodkami w kraju i to staramy się zmieniać. Na przykład podróż ze stolicy regonu do Warszawy przez Skarżysko trwa zbyt długo z powodu remontów. Dodatkowo ukształtowanie terenu między Kielcami a Skarżyskiem, czyli duże wzniesienia powodują, że pociągi nigdy nie rozwiną tam dużej prędkości. Z tego powodu przeznaczyliśmy pieniądze z Regionalnego Program Operacyjnego na budowę łącznicy Czarnca – Włoszczowa Północ. To brakujący kilkukilometrowy odcinek, który pozwoli pojechać z Kielc do Włoszczowy linią nr 65 i tam bezkolizyjnie pociąg będzie mógł pojechać w kierunku Łodzi i Warszawy. W ten sposób już w przyszłym roku podróż do stolicy skróci się o pół godziny – mówi Jan Maćkowiak, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, którego wypowiedź cytuje portal Urzędu Marszałkowskiego.
W przyszłości może trwać jeszcze krócej, ponieważ w planach jest połączenie linii kolejowych nr 8 i 25 przez wybudowanie nowego łącznika z Tumlina do Końskich, który połączyłby Kielce z Centralną Magistralą Kolejową. – Prowadzimy w tej sprawie rozmowy z Komisją Europejską, naszym rządem, PKP i samorządowcami z województwa łódzkiego, Na dziś mamy już podpisane porozumienie z Łodzią w sprawie przygotowania dokumentacji na modernizację linii nr25 i zbudowanie łącznika Tumlin – Wąsocz. To nowe połączenie pozwoliłoby dobrze skomunikować Kielce z innymi miastami, a także planowanym przez rząd Centralnym Portem Komunikacyjnym – informuje Jan Maćkowiak.
Trwa też modernizacja linii kolejowej nr 8 na całym odcinku – od Skarżyska przez Kielce w stronę Krakowa i linii nr 25 z Podkarpacia przez Sandomierz, Ostrowiec Świętokrzyski do Skarżyska.
Na torach nowe pociągi
Urząd Marszałkowski informuje, że na zwiększenie liczby pasażerów wpływ miały także inwestycje w tabor.
– Te nowoczesne pociągi elektryczne, bezpieczne dla środowiska, wyposażone w system wi-fi, klimatyzowane, z wygodnymi siedzeniami i toaletami znacznie zwiększyły komfort i bezpieczeństwo. Czas podróży pociągiem i autobusem jest porównywalny, a w niektórych przypadkach – na przykład Kielce – Busko nawet krótszy, dlatego kolej staje się konkurencyjna wobec transportu kołowego. – mówi Arkadiusz Kubiec, dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Transportu.
W 2013 roku w ramach porozumienia z trzema województwami, którego liderem było Świętokrzyskie zakupiono 19 składów „Impuls”, cena jednego to bisko 12 milionów złotych. Sześć z nich obsługuje linie – Kielce – Włoszczowa -Częstochowa i Ostrowiec Świętokrzyski-Skarżysko-Kielce-Kraków.
– Z torów będą znikał stare pociągi. Być może do końca tego roku pojawią się kolejne dwa czteroczłonowe składy – informuje dyrektor Kubiec.
Źródło: Urząd Marszałkowski