Mieszkańcy Kielc wybrali w głosowaniu pięć kobiet, które ich zdaniem zasługują na upamiętnienie w przestrzeni miejskiej. Najwięcej głosów zdobyły: Joanna Chałońska, dr hab. Danuta Kopertowska, Anna Czarniecka, Maria Kiebabczy i dr Maria Kowalska. To one mają być patronkami nowych rond na ul. Witosa.
Na miejskiej platformie Idea Kielce prezentowano w sumie sylwetki 30 kobiet, które swoim życiem, pracą zawodową i aktywnością społeczną odcisnęły pozytywny ślad w historii naszego miasta i regionu. Mieszkańcy miasta oddali ponad 700 głosów.
Jak informuje Agata Wojda, radna Koalicji Obywatelskiej, która zainicjowała akcję „Przywróć pamięć kielczankom”, klub radnych KO złoży projekt uchwały o nadaniu rondom na ulicy Witosa kobiecych patronek.
W Kielcach wśród patronów i patronek ulic, placów, skwerów i rond jest ponad 170 mężczyzn, a kobiet niewiele ponad 20.
– Planujemy także zgłosić do Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego projekt, w ramach którego chcemy wydać publikację z sylwetkami kielczanek, które zyskały najwięcej głosów w ramach konsultacji – informuje radna Agata Wojda.
Z kolei z inicjatywy Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej powstaną trzy kobiece murale na osiedlu Sady. Autorką projektów jest Aleksandra Banaś. Na muralach przedstawione zostaną Maria Kiebabczy, Kazimiera Grunertówna i Maria Opielińska.
Kim są kobiety, których imionami nazwane będą ronda na ul. Witosa?
JOANNA CHAŁOŃSKA (zm. 2020 w Kielcach)
polonistka, wieloletnia nauczycielka II LO im. J. Śniadeckiego, a w latach 70. wicedyrektorka szkoły. W czasie PRL-u i na początku lat 90. działała w „Solidarności”. Była nauczycielką uwielbianą przez swoich uczniów.
dr hab. DANUTA KOPERTOWSKA (zm. 2010)
polska językoznawczyni, profesor nauk humanistycznych. Prowadziła zajęcia z historii języka, dialektologii i metodyki nauki gramatyki języka polskiego. Była również autorką licznych monografii i opracowań naukowych, referatów związanych tematycznie z nazwami osobowymi Kielc, Kielecczyzny. Prace swoje wzbogacała licznymi, własnoręcznie wykonywanymi fotografiami. Mottem Jej działalności naukowej było „Miastu, które stało się moim z wyboru i troski”
ANNA CZARNIECKA (zm. 1972 r. w Kielcach)
kochała sport, jeździła na łyżwach, uprawiała narciarstwo i budziła w Kielcach sensację, idąc przez miasto w sportowym stroju z nartami na plecach, w czasach gdy kobiety ubierały się tylko w sukienki. Uprawiała taternictwo, wyczynowo chodziła po górach. Była pierwszą kielczanką, która w szkole szybowcowej w Polichnie przeszła kurs szybowcowy i zrobiła dyplom pilota. W czasie II wojny światowej zaangażowała się w działalność Związku Walki Zbrojnej, trafiła za to do niemieckich obozów koncentracyjnych. Po wojnie już w Polsce nadal aktywnie działa społecznie.
MARIA KIEBABCZY
kielecka bizneswoman. Jej ojciec, Dzeron Kiebabczy, zajmował się prowadzeniem kiosków z prasą na terenie Kielc. Mała rodzinna firma nabrała rozpędu, kiedy rządy w swoje ręce wzięła córka Maria. Aby zapewnić lepszą obsługę, zatrudniła 5 dziewcząt i chłopca do roznoszenia gazet. Nawiązała współpracę z istniejącą już siecią „Ruch”. Kioski charakteryzowały się okrągłym kształtem, były przeszklone i miały spiczaste daszki. Kioski Marii Kiebaczy zniknęły z ulic miasta po II wojnie światowej. Jeden został odtworzony i stoi na kieleckim Rynku.
dr MARIA KOWALSKA (zm. 2015 r.)
wybitna dermatolog, jedna z najlepszych w Polsce znawczyń trądu. Była sanitariuszką i łączniczką w Powstaniu Warszawskim, a po jego upadku jako porucznik AK znalazła się w niemieckim obozie w Zeithan. W 1961 roku dr Kowalska przyjechała do Kielc, gdzie pracowała (z 10-letnią przerwą) do ostatnich dni swojego życia. Dr Kowalska wykształciła kilkudziesięciu specjalistów dermatologów. Uczyła nie tylko praktycznej wiedzy, lecz także szacunku dla pacjenta.