fot. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach
Z powodu epidemii koronawirusa wiele osób zostało w domach, co przełożyło się na spadek liczby krwiodawców. Są obawy, bo jeśli taka sytuacja utrzyma się dłużej, może zabraknąć krwi dla chorych w szpitalach.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach wystosowało apel do honorowych dawców krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które o ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o zgłaszanie się do centrów krwiodawstwa w celu oddania krwi.
Na stronie internetowej ośrodka na bieżąco zamieszczane są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników.
– Jednakże wszystkie grupy krwi są potrzebne. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie około 7 procent Polaków – informują pracownicy Centrum Krwiodawstwa.
Należy też na bieżąco sprawdzać godziny otwarcia Centrum Krwiodawstwa, bo te mogą się zmienić.
Alarmujący wpis o tym, że Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach jest nieprzygotowane na epidemię koronawirusa opublikowało Stowarzyszenie Przyjazne Kielce. Organizacja napisała na facebooku, że personel nie posiada maseczek jednorazowych, a jedynym zabezpieczeniem jest tylko badanie temperatury ciała przy wejściu, co zdaniem Stowarzyszenia, absolutnie nie jest skuteczną zaporą.
Organizacja napisała też, że pracownicy pracujący bezpośrednio z dawcami nie są regularnie badani.
Na ten wpis szybko odpowiedziała dyrekcja Centrum Krwiodawstwa.
– Dyrekcja stanowczo dementuje pojawiające się informacje. Przedsięwzięte środki przez RCKiK w Kielcach zostały niezwłocznie wprowadzone zgodnie z zaleceniami naszych instytucji merytorycznie nadrzędnych oraz służb sanitarnych, zarówno w stosunku do dawców, jak i pracowników – czytamy w opublikowanym komunikacie.
Wydany komunikat publikujemy poniżej
Przed wejściem do RCKiK:
1. Przed wejściem do Centrum oraz na teren Oddziału Terenowego lub ambulansu do pobierania krwi / ekipy wyjazdowej dokonuje się wstępnej kwalifikacji dawców oraz kandydatów na dawców, jak również kontroli personelu oraz innych osób np. dostawców.
2. Postępowanie to dotyczy wszystkich osób wchodzących na teren Centrum / Oddziału Terenowego / ambulansu do pobierania krwi/ekipy wyjazdowej i obejmuje: • pomiar temperatury • wywiad (ankieta dla pracowników, dawców i np. dostawców).
Na terenie RCKiK:
Na teren Centrum Krwiodawstwa, po wstępnej kwalifikacji wchodzi wyłącznie osoba: • która w ciągu ostatnich 14 dni nie była w krajach wskazanych w zaleceniach IHiT dot. dyskwalifikacji z powodu COVID-19, a temperatura ciała nie przekroczyła 37°C; • która nie miała kontaktu z osobą podejrzaną o zachorowanie lub osobą przebywającą w kwarantannie. • Każda osoba wchodząca dokonuje dezynfekcji rąk przed wejściem do głównego pomieszczenia – udostępniono dodatkowe środki dezynfekcyjne dla dawców i osób wchodzących • Praca została przeorganizowana tak , aby osoby z zewnątrz (dostawcy) kontaktowali się z minimalną ilością osób. • Ograniczono do niezbędnego minimum kontakty personelu (zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz RCKiK) • Personel posiada środki ochrony osobistej (rękawiczki, fartuchy, a miejscach wymaganych maseczki, przyłbice i jednorazowe fartuchy ochronne • Dawcom zaleca się zachowanie minimum 1 metra odległości pomiędzy sobą. • Na terenie jednostki obowiązują wszystkie zalecenia i zachowania higieniczne zalecone przez służby sanitarne i są stosowane zgodnie z AKTUALNYMI wytycznymi GIS. • Prowadzona jest akcja informacyjna dotycząca profilaktyki zakażeń koronawirusem (plakaty, strona internetowa).
Prosimy o nierozpowszechnianie nieprawdziwych i nie sprawdzonych informacji, w sytuacji, kiedy każdy dawca jest „na wagę złota”. Działania zaradcze i zabezpieczające są prowadzone przez RCKiK w Kielcach zgodnie z wszelkimi uzyskiwanymi wytycznymi. Testy diagnostyczne w kierunku obecności koronawirusa są przeprowadzane według aktualnych zasad określonych przez Ministerstwo Zdrowia.