W Kieleckim Parku Technologicznym ruszyła produkcja maseczek ochronnych. Prace prowadzi firma Regioszulki, która zadeklarowała przekazanie ich pracownikom medycznym. Część wyprodukowanych maseczek ma także trafić do kielczan.
– Od kilku dni byliśmy w kontakcie z dyrektor KPT Justyną Lichosik, która zaproponowała nam tę współpracę. Jesteśmy regionalnym producentem. Mamy wiele kontaktów i wiemy jak ogromne jest zapotrzebowanie na maseczki w związku z koronawirusem. Dlatego łączymy siły, by pomóc na tyle na ile możemy – mówi Jakub Waszak, właściciel firmy Regioszulki.
Podkreśla jednak, że nie są to jałowe maseczki medyczne, ale mogą służyć do zapewnienia indywidualnej ochrony siebie. W pierwszej kolejności trafią one do szpitali w Kielcach i Starachowicach, potem do pozostałych w regionie.
W związku ze wzmożoną produkcją rosną potrzeby.
– W tym momencie najbardziej potrzebujemy dwóch najważniejszych materiałów: stuprocentowej bawełny oraz fizeliny o różnej gramaturze, a także tasiemek do wiązania. Jeżeli ktoś posiada materiały atestowane, wszelkiego rodzaju włókniny używane na co dzień do produkcji akcesoriów i odzieży medycznej, także nam się bardzo przydadzą. Jeśli uda nam się zdobyć włókninę i opracujemy wzór, będziemy szyć również kombinezony – dodaje Jakub Waszak.
Dodaje, że sytuacja jest bardzo rozwojowa. – Na razie pracują cztery krawcowe, z czasem, jak będziemy pewni stanu zdrowia innych osób, również będziemy chcieli je zaangażować – mówi.
W ramach akcji „Kieleckie krawcowe szyją do szpitali” niektóre panie pracują w domach, uruchomione zostały także inne szwalnie. – Chcemy całość połączyć logistycznie by móc uszyte produkty przewieźć do szpitali wyjaśnia Jakub Waszak.
fot. Kielecki Park Technologiczny
Szyją też w Instytucie Dizajnu
Podobny projekt realizowany jest w Instytucie Dizajnu, gdzie również będą powstawać maseczki dla służb zdrowia z naszego regionu.
– Jest to przedmiot podstawowy, a niestety w ostatnim czasie bardzo trudno dostępny. Najważniejsze w działaniu jest właściwe rozdysponowanie czynności: szycie, zapewnienie tkanin czy rozwożenie do potrzebujących placówek, tak więc praktycznie każdy z nas może pomóc. Pamiętajmy, że dobro powraca – czytamy na facebookowym profilu Instytutu Dizajnu.
Uszyte tam maski trafią do jednostek medycznych. Na liście jest m.in. Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, Szpital Kielecki św. Aleksandra oraz Szpital Specjalistyczny Artmedik w Jędrzejowie.