Kolejne przeszczepienia nerek udało się z sukcesem przeprowadzić zespołowi Kliniki Chirurgii Ogólnej Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.
„Nowe życie” otrzymało troje pacjentów.
Profesor Stanisław Głuszek, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej podkreśla, że transplantacje były możliwe dzięki temu, że pod koniec lipca w szpitalu doszło do donacji narządów od dwójki dawców. Pobrane wówczas nerki przeszczepiono kobiecie i dwóm mężczyznom. Jak informuje profesor Stanisław Głuszek, wszystkie osoby są w dobrym stanie.
Szpital opuścił już jeden z mężczyzn i kobieta, a trzeci pacjent będzie mógł zakończyć hospitalizację za kilka dni.
Nerkę otrzymała m.in. 66-letnia pani Bogumiła, która opowiada o tym, że dzięki przeszczepieniu, będzie mogła wrócić do swojej pasji, jaką jest zwiedzanie świata. Nie mogła tego robić w czasie dializ, którym podporządkowane były zupełnie trzy dni w tygodniu.
Dr n. med. Jacek Bicki, transplantolog, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym podkreśla ogromne zaangażowanie w proces rozpoznania śmierci mózgu, a następnie w pobrania narządów, dużej grupy osób: koordynatorów transplantacyjnych, neurochirurgów, lekarzy anestezjologów, pielęgniarek, pracowników laboratorium w szpitalu.
– Dzięki temu, że pod koniec lipca przeprowadzono dwie donacje, udało się przeszczepić nerki kolejnym chorym, narządy podjęły funkcję, dzięki czemu pacjenci mogą się uwolnić od dializ i wrócić do normalnego życia – mówi dr Jacek Bicki.
W ostatnich tygodniach w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, wykonano łącznie transplantacje nerek u czwórki pacjentów.