Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą przebudowy dworca kolejowego w Kielcach. Pierwsze prace mają się zacząć już w lutym. Planowany termin otwarcia dworca dla podróżnych po remoncie to druga połowa 2023 roku.
Choć bryła budynku, składająca się z części centralnej i dwóch skrzydeł nie ulegnie zmianom, to renowacji zostanie poddana elewacja budynku.
– Zarówno dworzec kolejowy, jak i dworzec autobusowy, były w momencie powstania uznawane za perełki architektoniczne. Cieszy nas to, że także w tym przypadku bryła pozostanie niezmieniona, natomiast poprawi się funkcjonalność tego budynku – mówi Bożena Szczypiór, zastępca prezydenta Kielc.
– Szczególną uwagę będą zwracały przeszklenia umiejscowione w centralnej części budynku ze specjalnymi mocowaniami. Dzięki nim osoba patrząca na budynek z zewnątrz będzie widziała olbrzymich rozmiarów szklaną taflę z delikatnymi podziałami pionowymi i poziomymi. Modernistycznego charakteru elewacji dodadzą jasnoszare okładziny wykonane z płyt fibrobetonowych. To pierwsza taka realizacja na dworcu w Polsce. Utrzymana w duchu modernizmu estetyka dworca w Kielcach zostanie podkreślona przez nową iluminację nocną – informuje Urząd Miasta Kielce.
Przestrzeń obsługi podróżnych zostanie skoncentrowana wokół przestronnego, bo posiadającego przeszło 500 m kw. holu, pełniącego jednocześnie funkcję poczekalni.
– Na parterze znajdą się również powierzchnie użytkowe, kasy czy toalety – wylicza Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.
Ciekawym detalem w przestrzeni nowego holu, nawiązującym do trendów ekologicznych, będzie „zielona ściana”, pokryta mchem.
W nowym holu podróżni znajdą ergonomiczne ławki wyposażone w gniazdka oraz porty USB służące do ładowania urządzeń mobilnych, a także gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz zegary. Będzie on również klimatyzowany.
Dworzec ma być przystosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
– Do strefy obsługi podróżnych dostaniemy się za pomocą dwóch pochylni zlokalizowanych od strony miasta i peronów. Równie proste będzie przemieszczanie się po budynku, gdyż w projekcie zaplanowano likwidację barier architektonicznych oraz montaż czterech wind, a także wprowadzono szereg usprawnień. Wśród nich m.in. ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a, mapy dotykowe, które ułatwiają poruszanie się po dworcu i orientację w terenie osobom niewidzącym i niedowidzącym. Z kolei przy kasach biletowych zamontowane zostaną urządzenia wzmacniające sygnał aparatów słuchowych.
– Zostaną zamontowane również windy przy wyjściach z tuneli, przy ul. Sienkiewicza oraz przy ul. Mielczarskiego – informuje wiceprezydent Bożena Szczypiór.
Koszt przebudowy dworca w Kielcach to ponad 44 mln złotych. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., wykonawcą robót jest firma MGBuilding z Kielc, a projekt przebudowy dworca wykonała pracownia Pas Projekt z Nadarzyna. Planowany termin otwarcia dworca dla podróżnych po przebudowie to druga połowa 2023 roku.