fot. Urząd Marszałkowski Woj. Świętokrzyskiego / swietokrzyskie.pro
Nowa wystawa w Centrum Geoedukacji na kieleckiej Wietrzni jest już gotowa, a od niedzieli będzie dostępna dla odwiedzających. Za ponad 5 milionów złotych zmodernizowano istniejący budynek. Sale zostały wyposażone w nowoczesne multimedia, na dachu powstał z kolei ogród doświadczeń.
Odwiedzający będą mogli dowiedzieć się co pływało w morzach 360 milionów lat temu, co działo się na lądzie na początku dewonu oraz jak brzmią skały.
W ramach stanowisk edukacyjnych można poznać różne aspekty geologii. Zaglądając do peryskopów dowiemy się, co ciekawego działo się na lądzie na początku dewonu. O tym, co pływało w morzach 360 milionów lat temu poinformuje nas interaktywny ekran z rybą pancerną, a w geolaboratorium będzie można stworzyć fałd lub uskok oraz dowiedzieć się, jak powstają minerały.
W geologicznym Ogrodzie Doświadczeń możemy sprawdzić, jak brzmią skały, a jako paleontolodzy – odkryć skamieniałości w specjalnej skarbnicy. Podróż w przeszłość skończymy wchodząc na pokład kapsuły czasu 5D.
To ogromna atrakcja przede wszystkim dla dzieci. – Poprzez zabawę, eksperyment, dotyk i dźwięk zachęcamy ich do nauki – mówi Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji.
W niedzielę rodzinny piknik
Z okazji otwarcia nowej wystawy odbędzie się też rodzinny piknik. Sporo atrakcji zaplanowano w godzinach od 12 do 18. Tego dnia ekspozycja stała zmieniona w futurystyczną stację badawczą CHRONOS otworzy swoje tajemnice przed zwiedzającymi. Będzie można obejrzeć niesamowite morskie scenerie sprzed 360 milionów lat, poeksperymentować z procesami geologicznymi w Geolaboratorium czy odbyć niezwykłą wirtualną podróż w czasie na pokładzie kapsuły badawczej.
Podczas pikniku będą też stoiska popularnonaukowe, warsztaty oraz pokazy skierowane do dzieci. Nie zabraknie również ciekawostek botanicznych i jaskiniowych. Z tymi pierwszymi zapoznają animatorzy z kieleckiego Ogrodu Botanicznego. Eksploracja jaskiń będzie z kolei główną atrakcją warsztatów przygotowanych przez Speleoklub Świętokrzyski.
Źródło: Urząd Marszałkowski Woj. Świętokrzyskiego / swietokrzyskie.pro