Urząd Miasta Kielce poinformował o rozpoczęciu kolejnej edycji programu szczepień przeciwko grypie. Na koszt miasta będą mogły się zaszczepić osoby od 55. roku życia, które mieszkają na terenie Kielc.
Pierwsze szczepionki trafiły już do części przychodni, z którymi miasto zawarło stosowne umowy.
Ten rok może być problematyczny, bo szczepionek na rynku brakuje. Jak czytamy w komunikacie Urzędu Miasta, umowy na realizację programu zostały podpisane na kwotę ponad 412 tysięcy złotych, natomiast tylko i wyłącznie od dostępności szczepionki na rynku zależy, ile osób będzie mogło skorzystać z tego programu.
W jaki sposób zaszczepić się na grypę?
Mieszkańcy Kielc w pierwszej kolejności powinni skontaktować się z wybraną przychodnią przez telefon. To konieczne, aby upewnić się, czy szczepionka jest dostępna i umówić termin wizyty. W przypadku programu szczepień przeciw grypie nie obowiązuje rejonizacja. Program będzie realizowany przez 16 podmiotów leczniczych (34 przychodnie). W tylu punktach kielczanie będą mogli wykonać szczepienia.
– W ubiegłym roku, podobnie jak w poprzednich latach, z programu skorzystało około 10 tysięcy mieszkańców Kielc. To bardzo ważny program polityki zdrowotnej, realizowany w naszym mieście od piętnastu lat. Gorąco zachęcam osoby powyżej 55. roku życia do skorzystania z tej możliwości również w tym roku – mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc.
Dlaczego warto się szczepić na grypę?
Grypa to zespół objawów związanym z ostrym zakażeniem układu oddechowego, wywołanym przez wirusa grypy. Zakażenie wirusem grypy następuje drogą kropelkową. Zachorowanie na grypę może powodować pojawienie się innych chorób jako powikłań. Może również doprowadzić do pogorszenia przebiegu chorób występujących przed zachorowaniem.
Grypa może doprowadzić do groźnych powikłań ze strony układu oddechowego, krążenia, ośrodkowego układu nerwowego oraz innych narządów (ucha środkowego, nerek). Infekcje grypowe są szczególnie groźne dla osób w podeszłym wieku. W tej grupie pacjentów są one najczęstszą przyczyną zaostrzeń chorób układu oddechowego, mogą także prowadzić do powikłań ze strony pozostałych układów, w tym układu sercowo-naczyniowego.
Stosowanie szczepień ochronnych zmniejsza liczbę zachorowań, redukuje liczbę hospitalizacji oraz śmiertelność z powodu grypy i jej powikłań.
Wykaz telefonów, pod którymi można uzyskać informacje dotyczące programu szczepień przeciw grypie: