Budowa pierwszego w regionie Centrum Urazowego dla osób dorosłych jest już praktycznie zakończona. Placówka, która powstała przy szpitalnym oddziale ratunkowym na kieleckim Czarnowie, będzie świadczyła pomoc dla osób z wielonarządowymi urazami, na przykład po wypadkach drogowych.
Aktualnie, inwestycja jest na etapie odbiorów. Są już zgody służb sanitarnych i straży pożarnej na eksploatacje nowego obiektu. W trakcie są procedury związane z uzyskaniem akceptacji Państwowego Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego na użytkowanie pawilonu. Szpital czeka także na akceptację służb sanitarnych, która jest niezbędna aby mógł rozpocząć pracę nowy rezonans magnetyczny i tomograf. Dyrektor szpitala liczy, że Centrum Urazowe dla osób dorosłych rozpocznie pracę jeszcze w drugim kwartale tego roku.
Dr Katarzyna Orłowska, kardiolog, internista informuje, że będzie to wydzielona część szpitala, gdzie mają być diagnozowani i leczeni pacjenci z najcięższymi urazami, a celem działalności nowej jednostki ma być zmniejszenie śmiertelności, bądź powikłań powstających w wyniku wypadków. Doktor Orłowska podkreśliła, że istotne jest, aby rozpoczęcie leczenia ratującego życie odbyło się w ciągu tak zwanej „złotej godziny” od zdarzenia.
Dr Sławomir Plewa, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym zwrócił uwagę, że zdecydowana większość pacjentów z Centrum Urazowego będzie kierowana na Intensywną Terapię. Lekarz podkreślił, że chorzy ci po ustabilizowaniu będą musieli wracać do szpitali powiatowych, tak aby były wolne miejsca dla kolejnych wymagających leczenia. Specjalista dodał, że do Centrum Urazowego powinna być kierowana konkretna grupa pacjentów, spełniająca określone wymogi, a nie wszyscy chorzy z urazami, tak jak to bywa z SOR, który niejednokrotnie pełni wręcz funkcję przychodni specjalistycznej.
Inwestycja kosztowała ponad 12 milionów 870 tysięcy złotych. 8,5 miliona złotych to unijna dotacja.