WSP „Społem”, producent słynnego Majonezu Kieleckiego, przedstawił jak w efektowany sposób naturalnie udekorować wielkanocne jaja. Wystarczy dodać do siebie naturalne barwniki bazujące na wywarze z ćwikły lub kapusty modrej. Przydać mogą się również łupiny cebuli.
Różowe i smaczne
Ten przepis sprawdzi się zarówno do barwienia jajek w skorupce, jak i bez. Wystarczy, że ugotujesz je i umieścisz w prostym wywarze. W garnku wymieszaj kilka łyżek Ćwikły z Chrzanem, dodaj wodę i ocet. Podgrzej mieszankę, aż osiągnie temperaturę wrzenia.
Gdy wywar będzie gotowy i ostudzony, umieść jajka w misce i pozostaw je w naczyniu na kilka godzin lub najlepiej na noc, aby uzyskać intensywniejszy kolor. Te bez skorupki będą piękną atrakcją talerza (niezależnie czy podasz je saute czy w formie faszerowanej), a te w skorupce możesz dodatkowo udekorować ulubioną metodą zdobienia: batikową, liściową, decoupage, koronkową czy z wykorzystaniem kraszanki (wydrapywanek).
Potrzebne ilości do barwnego wywaru:
– ćwikła z Chrzanem WSP „Społem” – 2-3 łyżki
– woda 300 ml
– ocet Kielecki 10% – 2-3 łyżki
– garnek lub miska
Niebieskie szaleństwo
Do tego potrzebna będzie… modra, czerwona kapusta. Wiele osób przygotuje ją na Wielkanoc, podając z pieczoną kaczką. Jeśli zaliczasz się do tej grupy lub masz ochotę na regionalny rarytas, wykorzystaj to. Wystarczy, że po gotowaniu kapusty odlejesz odrobinę wywaru (soku z jej gotowania). Dodaj do niego ocet i zanurz w całości jajka, obracając je tak, by nabrały równomiernego koloru. Im dłużej będą w roztworze, tym głębszy odcień uzyskają.
Co potrzebujesz:
– sok z gotowanej modrej kapusty
2 2 łyżki Octu Kieleckiego 10%
Żółte, jak wielkanocny kurczaczek
Naturalnie żółty kolor jajka uzyskasz dodając do wody… kurkumy. Stworzysz go podobnie jak wcześniejsze wywary z naturalnym barwnikiem gotując poniższe składniki i studząc. Do farbowania jajek na żółto wybierz te najjaśniejsze, by efekt był bardziej widoczny.
Potrzebujesz:
– 0,5 l wody
– 2-3 łyżek kurkumy
– 2 łyżki Octu Kieleckiego