Przy kieleckim deptaku stanie figura przedstawiająca Dobrego Wojaka Szwejka. Zostanie ustawiona na wysokości Placu Literatów, a jej odsłonięcie zaplanowano 20 maja. To inicjatywa Stowarzyszenia Miłośników Szwejka i Sztuk Wszelakich, które z tej okazji zaplanowało wiele wydarzeń.
Organizacja przygotowała spektakle, spotkania oraz Turniej Wolnobieżnego Palenia Fajki o Puchar Prezesa.
Wydarzenie rozpocznie się 20 maja w południe na Placu Artystów. Tam rozpocznie się okolicznościowy pochód. Jego uczestnicy przejdą ulicą Leśną w okolice parkingu wielopoziomowego, gdzie znajduje się tablice poświęcona Haszkowi, upamiętniająca jego pobyt w Kielcach.
Dalsze wydarzenia odbędą się już przy Placu Literatów, gdzie odsłonięta będzie rzeźba autorstwa Arkadiusza Latosa.
O godz. 16 na małej scenie KCK wystawiony będzie monodram „Nazywam się Szwejk” autorstwa Teatru TeTaTet, a dwie godziny później rozpocznie się biesiada w ogrodzie Pałacyku Zielińskiego.
Następnego dnia o godzinie 10 w Pałacyku Zielińskiego przewidziano Turniej Wolnobieżnego Palenia Fajki o Puchar Prezesa oraz gry w boule.
Dobry wojak Szwejk
Dobry wojak Szwejk (cz. Dobrý voják Švejk) – czechosłowacki film komediowy z 1957 roku w reżyserii Karela Steklý. Film powstał na podstawie powieści Jaroslava Haška pt. Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej.
Józef Szwejk wkracza na widownię wojny światowej przez knajpę pana Paliveca, gdzie wdał się w dyskusję z agentem policji Bretschneiderem. Trafia na komisariat policji, a stamtąd – do domu wariatów. Nie zabawia tam długo. Przypomina sobie o nim administracja austro-węgierska, i wciela go na nowo do służby wojskowej.