W 40 lokalizacjach na terenie całego kraju uruchomione będą odcinkowe pomiary prędkości. Na liście znalazła się również trasa S7 Kielce – Warszawa. Urządzenia skontrolują średnią prędkość jazdy na kilkukilometrowym odcinku w rejonie Białobrzegów.
Kamery zamontowane nad jezdnią wykonają zdjęcie każdemu pojazdowi wjeżdżającemu na dany odcinek, a następnie w momencie gdy go opuszcza. System obliczy średnią prędkość jazdy na określonym fragmencie. Jeśli okaże się, że była zbyt duża, nałożony zostanie mandat. Takie rozwiązanie od kilku lat działa już na drodze krajowej nr 74 w Radlinie koło Kielc.
Kilka miesięcy temu takie rozwiązanie zostało uruchomione na warszawskim fragmencie trasy S8, w miejscu w którym obowiązuje limit prędkości to 120 km/h dla samochodów osobowych oraz 80 km/h dla pojazdów ciężarowych. Wysokiej jakości zdjęcia będą robione zarówno w porze dziennej, jak i nocnej.
Kolejne lokalizacje, w tym na trasie S7, Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD wytypowało na podstawie analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego, którą przygotował Instytut Transportu Samochodowego. Urządzenia OPP będą kontrolowały wszystkie kategorie dróg, w tym wybrane odcinki autostrad A1, A2 i A4.
Odcinkowe pomiary prędkości mają działać w następujących lokalizacjach:
● w mazowieckim – Natolin – Chrzanów Duży – Grodzisk Mazowiecki, Mszczonów, Białobrzegi,
● w śląskim – Katowice, Jankowice/Świerklany, Gliwice, Zabrze,
● w opolskim – Kietlice-Klisino,
● w wielkopolskim – Tarnowo Podgórne – Poznań Ławica, Konin,
● w lubelskim – Hrubieszów, Gołąb,
● w kujawsko-pomorskim – Rogoźno Zamek – Kłódka, Węzeł Nowy Ciechocinek – MOP Kałęczynek, Rycerzewo,
● w pomorskim – Swarożyn, Borowo.
Na razie nie podano konkretnych terminów uruchomienia nowych urządzeń.
– Najważniejszą zaletą odcinkowych pomiarów prędkości jest możliwość wpłynięcia na zmianę zachowania kierowców, którzy stosują się do ograniczenia prędkości na kontrolowanym odcinku. Odcinkowe pomiary prędkości mają znacznie większą skuteczność, niż fotoradary, ze względu na zasięg ich oddziaływania – komentuje Julia Langa z firmy Yanosik Autoplac.
Powstała również lista rezerwowa. Na niej znalazły się natomiast odcinkowe pomiary prędkości w Ćmielowie i Włoszczowie w województwie świętokrzyskim.
Wyższe mandaty za przekroczenie prędkości
Mało pocieszająca dla kierowców jest również wizja nowego taryfikatora, który zakłada, że przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h w terenie zabudowanym będzie kosztować już 800 zł, a nie 200-300 zł, jak było do tej pory. A te zmiany mają wejść w życie już w 2022 roku.