Z powodu epidemii oraz zamknięcia cmentarzy tradycyjne kwesty w Kielcach i w regionie świętokrzyskim zostały odwołane. Mimo to, akcję organizowaną przez ostatnie 28 lat w Kielcach nadal można wesprzeć – wpłatami na konto organizacji lub podczas zbiórki online.
Akcję wesprze miasto Kielce, które podobnie jak w roku poprzednim przekaże 51 tysięcy złotych. Pieniądze będą wydane na ratowanie cennych nagrobków.
Co roku w zbiórkę na kieleckich cmentarzach angażowali się przedstawiciele środowisk kultury czy samorządowcy, ale przede wszystkim setki wolontariuszy z kieleckich szkół, osoby dorosłe oraz seniorzy. Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego informuje, że decyzja o odwołaniu tegorocznej kwesty jest podyktowana troską o zdrowie zarówno kwestujących, jak i osób wrzucających datki do puszek.
– Z obawy przez zakażeniem koronawirusem, zarząd stowarzyszenia nie chciał zwracać się z prośbą do szkół i wolontariuszy o udział w wydarzeniu. To byłoby zbyt duże ryzyko – tłumaczy Stanisław Szrek.
Jeśli ktoś w tym roku chciałby przyłączyć się do akcji ratowania zabytkowych nagrobków na kieleckich nekropoliach, może to zrobić bez wychodzenia z domu. Zbiórkę można wesprzeć wpłacając dobrowolne datki na konto Stowarzyszenia. Jego numer to: 82 1020 2629 0000 9102 0096 6010.
Datki na rzecz ratowania kieleckich, zabytkowych nagrobków można również wpłacać na portalu zrzutka.pl. Stowarzyszenie w tej akcji wspiera pod kątem technicznym Marcin Stępniewski, kielecki radny. Wpłat można dokonywać do 8 listopada.
– Oczywiście wszystkie wpłaty przeznaczymy na renowację zabytkowych pomników. Jak co roku liczymy na hojność mieszkańców – podkreśla Stanisław Szrek.
Co roku, dzięki wsparciu osób odwiedzających mogiły swoich bliskich, na renowację zabytkowych nagrobków pozyskiwano kilkadziesiąt tysięcy złotych. W sumie zebrano już ponad milion złotych. Dzięki temu, do tej pory udało się odrestaurować ponad 400 cennych i zabytkowych nagrobków, wykonanych z różnego rodzaju kamienia, a także z żeliwa.
– Miasto od lat wspiera kwestę. Wysokość dotacji zawsze wynosiła równo tyle, ile pieniędzy udało zebrać się wolontariuszom. Teraz, bez tradycyjnej kwesty, raczej nie uda się powtórzyć wyniku z poprzednich lat. Dlatego podjęliśmy decyzję, że wkład miasta będzie taki sam, jak w 2019 roku, czyli będzie wynosił 51 tysięcy złotych. Jestem przekonany, że będą to dobrze wykorzystane środki – mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc.