fot. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach
Bardzo trudna sytuacja jest w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Z powodu wzrostu zapotrzebowania na krew w szpitalach, na wyczerpaniu są zapasy krwi kilku grup. Dotyczy to szczególnie grup: 0 Rh+, 0 Rh-, A Rh+, A Rh- oraz B Rh-.
– Krew jest bezcennym i niezastąpionym lekiem. Tylko zdrowy i pełnoletni człowiek może podarować krew drugiemu człowiekowi – podkreślają pracownicy Centrum Krwiodawstwa.
Aby oddać krew wystarczy: być po lekkostrawnym posiłku, mieć przy sobie dowód osobisty i wypełnić kwestionariusz krwiodawcy. Każdemu dawcy krwi po oddaniu przysługuje: 2 dni wolnego, w dniu oddania krwi i w dniu następnym, 8 czekolad, zwrot kosztów za dojazd do najbliższej placów służby krwi RCKiK, bezpłatny 30 dniowy bilet komunikacji miejskiej na terenie miasta Kielce.
Rejestracja dawców w siedzibie Centrum przy ul. Jagiellońskiej w Kielcach możliwa jest w dni robocze w godzinach od 7 do 14. Wyjątkiem jest środka, kiedy placówka czynna jest dłużej, do 16.30. Ponadto krew można oddać w pierwszą i trzecią sobotę miesiąca, w godzinach od 8 do 13.
Kto może oddać krew?
Krwiodawcą może zostać jeśli:
jesteś zdrowy
masz skończone 18 lat i posiadasz Dowód Osobisty lub paszport
masz odpowiednią wagę ciała (powyżej 50 kg)
nie chorowałeś na żółtaczkę, kiłę
nie chorujesz na choroby przewlekłe, wymagające przyjmowania leków na stałe
jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonywanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała
nie jesteś na czczo
Ponadto dawcami krwi nie mogą być kobiety w ciąży i w okresie 6 miesięcy po porodzie oraz w okresie menstruacji i trzy dni po jej zakończeniu.
Ile krwi można oddać?
Podczas pierwszej wizyty możesz oddać krew pełną (450 ml).
Zgłaszając się następny raz możesz oddać:
krew pełną 450 ml – co 8 tygodni (kobiety 4x w roku, mężczyźni 6x w roku), pobieranie krwi trwa od 8-10 min.;
osocze metodą plazmaferezy automatycznej (600 ml) – co 2 tygodnie, zabieg przy użyciu separatora (3-4 cykle) trwa ok. 40 min.;
płytki krwi – przy użyciu separatora (6-8 cykli) zabieg trwa ok. l h.
450 ml krwi stanowi jedynie 8-9% ogólnej objętości krwi krążącej dorosłego człowieka, Twój organizm odtworzy bardzo szybko białka osocza i komórki krwi.
Nie ma schorzeń wynikających z wieloletniego oddawania ani „przyzwyczajenia” organizmu. Prawie wszystkie osoby oddające krew lub osocze czują się dobrze w trakcie i po pobraniu. Do rzadkości należy przejściowy krwiak (siniec) w miejscu wkłucia, chwilowe drobne dolegliwości żołądkowe lub zasłabnięcie, eliminowane całkowicie przez krótki odpoczynek i/lub wypicie płynu. Występują one zwykle u osób nadwrażliwych, przemęczonych, po wypiciu alkoholu poprzedniego dnia lub będących na czczo.
Co można zjeść przed oddaniem krwi?
Wskazane żywienie dawcy poprzedniego dnia oraz rano przed oddaniem:
napoje: herbata, kawa, zbożowa i naturalna, soki owocowe i warzywne, maślanka,kefir
mleko i zupy mleczne (makarony, kasze, ryż, płatki)