Park miejski imienia Staszica w Kielcach czekają zmiany. Urząd Miasta zapowiada, że modernizacja obejmie cały obszar parku, w tym teren nad stawem. Prace dotyczyć będą zieleni, nawierzchni, małej architektury oraz innych elementów np. murku i schodów od ul. Solnej.
Prace zostały podzielone na trzy etapy. W pierwszym etapie zaplanowano pielęgnację zabytkowej zieleni. W praktyce oznacza to przycięcie i prześwietlenie drzew i krzewów. Wiadomo, że część trzeba będzie wyciąć ze względu na stan zdrowia. Urzędnicy zapewniają, że wszelkie prace są uzgodnione z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Usunięte mają być m.in. samosiejki nie starsze niż 10 letnie, w miejscach, gdzie planowane są inne nasadzenia albo trzeba odsłonić ciekawe okazy.
Kolejne etapy planowane są na następne lata. Składać się będą z prac budowlanych. Nawierzchnie asfaltowe i betonowe zostaną zastąpione nawierzchniami wodoprzepuszczalnymi. Będą to mineralne nawierzchnie stabilizowane żywicznie, które są podobne do nawierzchni historycznych, używanych dawniej w parkach, a jednocześnie zachowują walory użytkowe nawierzchni współczesnych. Takie rozwiązanie stosuje się w celu „rozbetonowania” terenu poprawiając warunki dla rozwoju korzeni oraz zachowując wygodę użytkowania.
Zaplanowana jest wymiana małej architektury (betonowe ławki i blaszane kosze). Elementy te zyskają prostą formę, ale nawiązującą do historycznych ławek i koszy. Dodatkowym wyposażeniem, które pojawi się w parku, będą tablice informacyjne, stojaki rowerowe oraz inne elementy np. niskie barierki przy niektórych nasadzeniach, czy słupki ograniczające wjazd pojazdów mechanicznych.
Ostatnim etapem będą nasadzenia. Zaplanowane jest uzupełnienie drzew w alei głównej oraz innych fragmentach parku. Nowymi rabatami z bylinami i krzewami zaakcentowane zostaną najważniejsze pod względem kompozycji i funkcji miejsca w parku: wejścia od ul. Jana Pawła II, pomnika Staszica, polana przed dawną ptaszarnią, otoczenie placu przed muszlą i pomnika S. Żeromskiego, a także wejścia do parku od ul. Zamkowej i Staszica, teren nad stawem. Pojawią się także nasadzenia runa parkowego, roślin okrywowych oraz paproci w miejscach o dużym zacienieniu.
Nie ulegnie zmianie charakter nawierzchni placu przed muszlą, pozostanie on klinkierowy. Projekt zakłada remont, przełożenie oraz uzupełnienie zużytej technicznie nawierzchni.
Prognozowane koszty przedsięwzięcia to 11 milionów złotych.