Zatrudnienie pracownika wiąże się nie tylko z koniecznością przygotowania i przeprowadzenia procesu rekrutacji czy szkoleń wdrażających. Pracodawca zobowiązany jest również do uregulowania zobowiązań względem instytucji państwowych takich jak np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak w świetle przepisów prawa wygląda zatrudnienie pracownika? O czym musi pamiętać przedsiębiorca, zatrudniając nową osobę i podpisując z nią umowę o pracę?
Przede wszystkim umowa
Chcąc rozpocząć współpracę z nową osobą, przedsiębiorca przede wszystkim powinien dopełnić warunków formalnych. Ich podstawowym przejawem jest podpisanie umowy. Umowa o pracę powinna mieć formę pisemną – jest to wymagane przez prawo, a dokładnie znowelizowane przepisy z dn. 1 września 2016 roku. Forma pisemna wymagana jest również przy każdorazowej zmianie warunków współpracy. Umowa o pracę powinna zawierać wszystkie zasady współpracy m.in. rodzaj wykonywanych obowiązków, miejsce pracy, wysokość wynagrodzenia, wymiar czasu pracy, termin rozpoczęcia pracy, czas trwania umowy. Pracodawca jest też zobowiązany do zawarcia w umowie wymiaru czasu pracy, czyli wymiaru etatu oraz ustalenia po ilu godzinach pracy naliczane są nadgodziny.
Zgłoszenie pracownika do ZUS
Obowiązkiem, którego nie można zaniedbać, jest również zgłoszenie nowego pracownika do ZUS. Pracodawca musi to zrobić w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia, czyli daty zatrudnienia. Zgłoszenie dotyczy ubezpieczenia społecznego, a także zdrowotnego osoby zatrudnionej. Zgłoszenia do ZUS dokonuje się na specjalnym formularzu ZUS ZUA. Wygodnie można to zrobić, korzystając z systemu kadrowego online. Narzędzie pozwala na szybkie i bezproblemowe przygotowanie formularza i bezpośrednie dostarczenie go do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. System kadrowy online pozwala nie tylko dokonać pierwszego zgłoszenia do ZUS nowego pracownika, ale także i rozliczania każdych kolejnych, comiesięcznych składek wynikających z konieczności opłacania ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, chorobowego, wypadkowe, zdrowotnego i innych wynikających z prawa.
Badania lekarskie pracownika
Zanim nowy pracownik zacznie wykonywanie jakiekolwiek zadań musi przejść badania lekarskie. Obowiązek ten nakłada art. 229 § 4 Kp., który mówi, że pracownik nie może być dopuszczony bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Zgodnie z prawem badania lekarskie nowego pracownika wykonywane są na koszt pracodawcy, a pracownik powinien je odbyć w miarę możliwości w godzinach pracy. Przedsiębiorca jest zobowiązany do wydania skierowania na badanie i wskazanie placówki medycyny pracy, z którą ma podpisaną umowę i do której pracownik ma się udać. Po wykonanych badaniach pracownik zobligowany jest do dostarczenia zaświadczenia.
Szkolenia BHP i stanowiskowe
Przepisy prawa nakładają również na pracodawcę konieczność przeprowadzenia dla nowego pracownika szkolenia BHP- wstępnego i dotyczącego stanowiska pracy. Ten obowiązek wynika z art. 237 Kodeksu Pracy. Na takim szkoleniu pracownik powinien zapoznać się z przepisami BHP i znajdującymi się w Kodeksie Pracy, regulaminem pracy i podstawami udzielenia pierwszej pomocy. Szkolenie BHP powinno trwać minimum 3 godziny lekcyjne. Po jego zakończeniu pracownik może zapoznać się z metodami bezpiecznego wykonywania pracy w ramach instruktażu stanowiskowego.
Odbycie każdego ze szkoleń pracownik musi potwierdzić pisemnie. Ich przeprowadzenie powinno być również odnotowane w aktach osobowych pracownika.
Autor:
Wfirma.pl – twórcy serwisu kadrowo płacowego online