Jak wiadomo pomidor jest źródłem różnych witamin, które są bardzo cenne dla naszego organizmu. Zawierają bowiem witaminę B1, B2, C oraz prowitaminę A. Dodatkowo są także niskokaloryczne. Jednak, aby były one na prawdę zdrowe dla nas i nie zawierały żadnych szkodliwych substancji chemicznych w sobie warto jest się pokusić o własną uprawę pomidorów jeśli ma się tylko kawałek ogródka.
Od czego zacząć uprawę pomidorów?
Pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić jeśli nie chce się kupić gotowych sadzonek pomidorów to zasiać ich ziarnka w doniczkach. Najlepiej jest od razu rzucać po jednym ziarenku pomidora to każdej doniczki, aby nie trzeba było ich później pikować, ponieważ nie dość, że trzeba by było na to poświęcić trochę czasu to jeszcze chorowałyby przez jakiś czas i znacznie wolniej rosłyby. Tak więc jeśli od razu wzejdzie w doniczce tylko jeden pomidor to jest on dobrze ukorzeniony i szybko rośnie. Można go również podczas podlewania dodatkowo zasilać specjalnym nawozem dla pomidorów, aby był jeszcze bardziej okazały. Warto jednak pamiętać, że pomidory w doniczkach najlepiej jest trzymać tylko do momentu pojawienia się pierwszego kwiatka. Wówczas koniecznie trzeba je wysadzić do gruntu, żeby owady mogły je zapylać i mogły wiązać się pomidory. Pamiętać należy również o tym, że pomidory lubią ciepło oraz światło. W innych warunkach niestety nie udają się i nie plonują okazale.
Przesadzając pomidory do gruntu warto jest wykopać dosyć głęboki dołek, do którego należy włożyć trochę obornika, aby pomidor miał z czego czerpać niezbędne dla jego wzrostu składniki. Poza tym najlepiej rosną na stanowisku nasłonecznionym oraz przy temperaturze oscylujących w przedziale od 18 do 27 stopni Celsjusza. Niestety bardzo źle znoszą nawet najmniejsze przymrozki, ponieważ roślina ta obumiera już przy temperaturze 0 stopni Celsjusza i nadaje się tylko i wyłącznie do wyrzucenia.
Odpowiednia pielęgnacja pomidorów
Bardzo istotną rolę w uprawie pomidorów odgrywa właściwe ich przycinanie, ponieważ ma ono na celu zwiększenie wielkości oraz dorodności pomidorów. Jeżeli natomiast by się tego nie zrobiło to te pędy, które nie zostaną skrócone będą bezproduktywne, a siła wzrostu zamiast na owocach pomidorów to skupi się na pędach.
Kolejną bardzo ważną sprawą w pielęgnacji pomidorów jest ich palikowanie. Zabieg ten jest konieczny, ponieważ pomidory szybko rosną, a ich gałązki są wiotkie i gdyby nie zostały odpowiednio podwiązane to mogłyby się połamać pod wpływem ciężaru owoców bądź też silnego wiatru. Należy jednak tak przywiązać łodygę do palika, aby pomiędzy łodygą, a palikiem było około czterech centymetrów luzu, gdyż łodyga będzie grubieć, a sznurek nie powinien się w nią wrzynać.
Pamiętać należy również o tym, że pomidor lubi mieć mokre podłoże. To też jeśli nie padają deszcze to warto je regularnie podlewać. Dzięki temu owoce będą o wiele dorodniejsze i przede wszystkim soczystsze.
Jeżeli tak właśnie ktoś zadba o swoje pomidory to na pewno będzie cieszył się dużymi zbiorami, a także pysznymi pomidorami.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką www.target.com.pl – producentem produktów ogrodniczych.