Studenci międzynarodowi stanowią już 12% społeczności akademickiej, co daje Francji trzecie miejsce na świecie. Dzisiejsze postrzeganie Francji może się nieco różnić w zależności od perspektywy, ale trzeba pamiętać, że Francja to byłe imperium kolonialne, światowe centrum kultury i sztuki. Paryż przez lata uważany był za światową stolicę, a językiem francuskim posługiwano się w Afryce, Indochinach oraz wśród aspirujących klas wyższych w całej Europie.
Francja nie zapomniała o swojej przeszłości i nadal ma wielkie ambicje. Francja to nie tylko kraj pięknego języka, architektury, sztuki czy wykwintnej kuchni. Nad Sekwaną wytwarza się około 45 000 USD PKB, a gospodarka Francji należy do największych na świecie. Kraj ten należy do G7 i plasuje się na 5 miejscu największych gospodarek świata. Francja to nie tylko bagietki, makaroniki i dobre wina. To również wielki globalny biznes i międzynarodowe korporacje oraz światowe marki, jak choćby Michelin, Airbus, Renault, Peugeot, Citroen, Yves Rocher, Leclerc, Danone, Intermarche, Carrefour, Auchan, Louis Vuitton, Lacoste, Air France, Dior, Hermes, Pierre Cardin, Yves Saint Laurent, Cartier, Decathlon, Sephora, Orange, Credit Agricole, BNP Paribas, AXA i wiele, wiele innych. Francuzi posiadają bardzo rozbudowany przemysł zbrojeniowy i aerospace (samoloty Mirage, helikoptery Caracal, czy wspomniany wcześniej Airbus). Są również potęgą atomową. Posiadają zdolności budowy reaktorów na paliwo jądrowe. Swojego czasu francuska kolej TGV należała do najszybszych na świecie, a samoloty typu Concorde pokonywały Atlantyk w 3 godziny.
Uczelnie we Francji możemy najogólniej podzielić, podobnie jak w Holandii, na uczelnie badawcze i zawodowe. Te pierwsze nastawione są na wiedzę teoretyczną, drugie zaś praktyczną. System edukacji wyższej jest najogólniej ujmując systemem trójstopniowym, na który składają się studia licencjackie (3 lata tytuł licence), studia magisterskie (2 lata tytuł master recherche) i studia doktoranckie (3 lata tytuł doctorat). W systemie edukacji wyższej istnieje jeszcze jeden podział na uczelnie publiczne i Grande Ecoles. Te drugie to prestiżowe uczelnie oferujące 3 letnie programy licencjackie oraz programy magisterskie (czesne na tych uczelniach może wynieść nawet 10 000 euro, możliwe są programy stypendialne). W założeniach uczelnie te stworzone zostały jako kuźnie wyższych kadr dla francuskiej administracji i biznesu. Selekcja jest w tym przypadku bardziej wymagająca. Będziemy zmuszeni do zdania egzaminu konkursowego. Kształcą się na nich głównie francuskie elity.
We Francji coraz więcej uczelni prowadzi kierunki wykładane w języku angielskim. Już prawie 30% wszystkich kierunków oferuje nauczanie w tym języku.
System rekrutacyjny powinien być dla Polaków dość przejrzysty, ponieważ jest podobny do naszego systemu. Podstawowym wymaganiem jest uznawana we Francji polska matura (baccalaureat). Polskie świadectwo dojrzałości jest honorowane w całej Francji, zaś sama matura podobna do francuskiej. Aplikując na studia we Francji nie musimy zdawać innych egzaminów, chyba że aplikujemy na kierunki medyczne. Jedynym egzaminem, który będziemy musieli dostarczyć, jest potwierdzenie znajomości języka wykładowego. Francuskie uczelnie akceptują zarówno TOEFL jak i IELTS.
Oprócz wyników maturalnych (pomiędzy Polską a Francją istnieje dwustronna umowa o uznaniu dyplomów) czy potwierdzenia znajomości języka, uczelnia może wymagać.