Prawo to bardzo popularny i chętnie studiowany kierunek. Od lat cieszy się niesłabnącą sławą pomimo dużej konkurencji na rynku prawniczym. Co warto wiedzieć o tych studiach?
Jaka matura wymagana jest do dostania się na prawo?
Rekrutacja na kierunek prawniczy odbywa się podobnie jak w przypadku innych profilów studiów. O przyjęciu decydują wyniki matury z przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym. Zazwyczaj uniwersytety wymagają od kandydatów matury z takich przedmiotów jak historia, wiedza o społeczeństwie, język polski i matematyka. Czasami w rekrutacji uwzględniane są także wyniki z języków obcych. Pierwszeństwo na liście rankingowej mają laureaci ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz niektórych konkursów naukowych.
Jakie przedmioty dominują na studiach prawniczych?
Osoby chcące studiować prawo muszą liczyć się z tym, że przedmioty konieczne do zaliczenia na tym kierunku mają głównie charakter definicyjny i pamięciowy. Student prawa w czasie cyklu kształcenia zapoznaje się z historią i źródłami prawa oraz zaznajamia się z treścią obowiązujących w Polsce kodeksów. Ponadto na tym kierunku znajdziemy takie przedmioty jak logika, elementy psychologii, retoryka, ekonomia, nauki polityczne, administracja, łacina, etyka, historia polityczna, historia świata i Rzeczpospolitej, zasady ustrojowe Rzeczpospolitej, systemy prawne w Europie i Ameryce czy prawo międzynarodowe. Student musi zatem uzbroić się w dobrą pamięć oraz liczyć się z obszernym zakresem materiału do przyswojenia.
Jaką uczelnię warto wybrać, by studiować prawo?
W czołówce najlepszych uczelni kształcących w zakresie prawa w statystykach od lat dominuje kilka szkół wyższych. Według Rankingu Kierunków Studiów 2019 opracowanego przez portal perspektywy.pl na pierwszym miejscu plasuje się Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Tuż za nim znajdziemy takie uczelnie jak Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Łódzki. Prawo możemy studiować nie tylko na uczelniach publicznych, ale także w szkołach prywatnych – na przykład na Uniwersytecie SWPS w Warszawie czy Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
Możliwości zawodowe po ukończeniu prawa
Po ukończeniu pięcioletnich studiów prawniczych uzyskujemy stopień magistra nauk prawnych. Aby jednak móc wykonywać jeden z zawodów prawniczych (adwokata, prokuratora, sędziego, radcy prawnego, notariusza, komornika, kuratora) musimy ukończyć specjalizację prawniczą czyli tak zwaną aplikację lub podjąć się studiów doktoranckich. Aby ubiegać się o aplikację z danego stanowiska prawniczego, musimy uprzednio zaliczyć egzamin zawodowy a następnie przez kilka lat przygotowywać się do wykonywania danej profesji poprzez naukę i praktykę prawniczą. Po jej odbyciu przystępujemy do egzaminu państwowego, którego pozytywny wynik wieńczy proces zdobywania wykształcenia i umożliwia rozpoczęcie samodzielnej kariery zawodowej. Wówczas możemy otworzyć własną kancelarię lub pracować w sądach i instytucjach państwowych. Jeśli naszą aspiracją jest wyłącznie zawód radcy prawnego, lepszym rozwiązaniem będzie ukończenie studiów doktoranckich, które gwarantują uprawnienia do wykonywania tej profesji bez konieczności posiadania aplikacji.
Artykuł powstał przy współpracy z Kancelarią Walterowicz (www.kancelaria-walterowicz.pl) z Poznania.