Osuszanie budynków to usługa, z której każdy z nas może mieć potrzebę skorzystać. Źródeł wilgoci w naszym domu czy mieszkaniu może być wiele. Od najbardziej prozaicznych jak zalanie przez sąsiada, poprzez nieszczelną instalację, źle wykonaną izolację czy podejście wód gruntowych. Przy gwałtownym zalaniu lub w momencie kiedy wilgoć zbiera się w ścianach budynku wystarczająco długo zwykłe domowe środki okazują się nie wystarczające. Wtedy właśnie potrzebujemy skorzystać z usługi osuszania budynków. Osuszanie budynków z wilgoci lub po zalaniu to proces w którym fachowcy przy użyciu profesjonalnego sprzętu lokalizują źródło wycieku oraz doprowadzają budynek do pozbycia się wilgoci czyli osuszenia.
Na czym polega osuszanie budynków?
Osuszanie ma na celu pozbycie się wilgoci z elementów konstrukcyjnych budynku czy mieszkania. Zależnie od rodzaju zawilgoconej powierzchni możemy mówić o osuszaniu dachu, osuszaniu ścian, osuszaniu warstw izolacyjnych, czy zalaniu piwnicy. Inaczej wyglądają procedury w przypadku zalania a inaczej w przypadku osuszania z zbierajacej się wilgoci technologicznej.
Metody osuszania budynków
Żeby dobrać odpowiednią metodę osuszania, musimy zacząć od wykrycia źródła wycieku. Polecane jest tutaj wykonanie badania termowizyjnego, które pozwoli ustalić źródło zawilgocenia. Zależnie od miejsca zalania oraz stopnia zawilgocenia stosujemy inne metody osuszania. Najczęściej stosowane metody osuszania to:
- Osuszanie adsorpcyjne – metoda ta polega na przepuszczaniu zawilgoconego powietrza poprzez urządzenie osuszające. Wilgoć w tym przypadku nie jest skraplana i wyprowadzana na zewnątrz a absorbowana przez specjalne środki absorbujące wodę.
- Osuszanie kondensacyjne – inaczej osuszanie metodą kondensacyjną. Jest to metoda polegająca na obniżeniu względnej wilgotności powietrza w osuszanym pomieszczeniu poprzez skraplanie pary wodnej zawartej w powietrzu oraz wyprowadzanie jej na zewnątrz.
Czytaj też:
> Osuszacz budowlany – po co go wynajmować?