Kuchnia japońska jest już znana na całym świecie. Uważana jest również za bardzo zdrową. Jednakże ze względu na specyfikację nie każdemu będzie ona smakować. Głównymi składnikami większości potraw są ryby, mięso, owoce morza, warzywa, a nawet wodorosty. Ryby dość często spożywane na surowo. Kuchnia japońska jest bardzo urozmaicona, posiada wiele witamin i wartości odżywczych. Sztuka kulinarna tego kraju jest jednak najbardziej znana z wielu odmian ryżu i sushi. Dla Japończyków posiłki są bardzo istotne i wręcz je celebrują.
Typowy posiłek Japończyka
Zazwyczaj danie składa się z miski ryżu, zupy MISO (czyli zupa gotowana na wywarze z ryb i wodorostów, z dodatkiem pasty sojowej, oraz wielu różnych składników. Zależne są one od regionu, upodobań, a co ciekawe również od pory roku. Mogą to być np. krewetki, ziemniaki, cebula czy grzyby). Dodatkowo Japończycy zjadają porcję marynowanych warzyw, oraz ryby lub mięso.
Co można zjeść w Japonii?
W tym kraju jedzenie jest bardzo istotne, a dla mieszkańców ważne jest urozmaicenie każdego posiłku. Dlatego też powstało wiele sposobów przyrządzania potraw. Najczęstsze z nich to dania: pieczone na ruszcie, niepoddane obróbce cieplnej, gotowane, poddane procesowi fermentacji, grillowane, duszone, smażone, na bazie ryżu, czy znane chyba wszystkim sushi. Każdy kto odwiedzi Japonię, na pewno zapragnie spróbować zupę MISO, czy właśnie sushi.
Czym jest sushi?
Sushi to przysmak, który poznał już cały świat i w wielu krajach można go już spróbować. Często jednak zdarza się, że smak zakupionej potrawy znacznie odbiega od oryginalnego smaku. Sushi, aby było odpowiednio przygotowane musi przede wszystkim składać się z ugotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowym (powstałym w wyniku fermentacji ryżu). Kolejne dodatki są bardzo różne, jednak najczęściej są to: warzywa, grzyby, surowe ryby i owoce morza, omlet japoński, tofu, ziarna sezamowego czy tofu. Cały proces powstawania sushi nie jest długi, a ze względu na świeże produkty i krótki czas przydatności do spożycia przygotowywane jest w restauracji dopiero po przyjęciu zamówienia. Zgodnie z japońską tradycją sushi spożywane jest rękoma bądź pałeczkami. Dodatkiem do dania jest sos sojowy, zielony chrzan wasabi, oraz marynowany imbir, który ma oczyścić konsumentowi kubki smakowe. Posiłek ten popija się zieloną herbatą.
Czym charakteryzuje się kuchnia japońska?
Mimo różnorodności w tej kuchni, specyfikacja jej nie jest wcale rozległa. Jej wszechstronność bardziej zależy od sposobu przyrządzenia i wyglądu niż ilości składników. Japończycy używają małej ilości przypraw, w tym cukier, sól, pieprz czy sos sojowy. Bardzo często podawane są surowe dary oceanu z dodatkiem sezonowych warzyw czy ryb. Dla mieszkańców Japonii ważna jest też tak zwana uczta oczy, czyli stylowe naczynia i prezentacja potrawy, która jest przygotowana z dbałością o każdy szczegół.
Czy warto spróbować kuchni japońskiej?
Jak w każdym kraju tak i tutaj tradycje są dość ważne, więc jeśli ktoś nie boi się wyzwań, a jest prawdziwym smakoszem to kuchnia japońska jest jak najbardziej odpowiednim wyzwaniem. Występują tu smaki, które na długo zapadają człowiekowi w pamięć, i gdy choć raz ktoś ich spróbuje to chce wrócić po więcej.
Więcej informacji Artykuł został przygotowany przez Gold Sushi – Sushi dostępne w Warszawie