Choroby cywilizacyjne są odpowiedzialne za 80% przedwczesnych śmierci. Miażdżyca, cukrzyca, czy nowotwory stają się plagą współczesnego świata i choć obecna medycyna czyni cuda, nie wszystkich da się wyleczyć. Tym wszystkim chorobom można jednak skutecznie przeciwdziałać, dbając o swoją kondycję i zdrowie. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek.
Choroby współczesnego świata
We współczesnym świecie choroby cywilizacyjne stanowią największe zagrożenie. Są one problemem niemal w każdym kraju. Zazwyczaj są t choroby przewlekłe powodujące upośledzenie funkcji organizmu i ostatecznie kończące się śmiercią. Do najczęstszych chorób cywilizacyjnych można zaliczyć:
- zaburzenia układu krwionośnego;
- cukrzyce I i II typu;
- alergie;
- część chorób układu przewodu pokarmowego;
- otyłość i nadwagę;
- zaburzenia psychiczne;
- przewlekłą obturacyjną chorobę płuc – POChP;
Większości tych zaburzeń można uniknąć, zmieniając styl życia, by poprawić kondycje i zdrowie. Jak to zrobić?
Zadbaj o właściwe dotlenienie organizmu
Tlen to pierwiastek niezbędny do życia. Dlatego właściwe dotlenienie organizmu ma istotny wpływ dla zdrowia. Niestety we współczesnym świecie coraz trudniej o świeże powietrze, szczególnie w dużych miastach. Nie każdy również może sobie pozwolić na częste wypady do lasu lub w góry. W takiej sytuacji można skorzystać z innego rozwiązania, jakim jest terapia tlenowa w komorze normobarycznej https://lifechamber.pl/.
Stworzone w komorze normobarycznej warunki są idealnie dopasowane do potrzeb ludzkiego organizmu, dzięki czemu efekty terapii są naprawdę zaskakujące. Wewnątrz kapsuły jest podwyższone ciśnienie atmosferyczne do 1500 hPa, co umożliwia łatwiejsze przenikanie tlenu przez tkanki. Dzięki temu dociera nawet do niedotlenionych w normalnych warunkach komórek. Stężenie tlenu zostało podwyższone do 40%, co oznacza, że jest go 2 razy więcej, niż w powietrzu atmosferycznym. Zwiększona jest również ilość dwutlenku węgla do 2% oraz wodoru cząsteczkowego do 0,5%. Umożliwia to lepszą absorpcję tlenu, a rozszerzone naczynia łatwiej transportują krew po całym ciele. Dodatkowo cząsteczki wodoru są silnymi antyoksydantami, chroniącymi organizm przed utleniaczami.
Dlatego też terapia tlenowa wpływa pozytywnie na wiele procesów zachodzących w naszym ciele, między innymi:
- poprawia kondycję organizmu i jego wydolność;
- wzmacnia odporność;
- stymuluje produkcje komórek macierzystych;
- przyspiesza procesy regeneracyjne;
- poprawia metabolizm organizmu, ułatwiając odchudzanie;
- poprawia krążenie krwi i stymuluje rozwój nowych naczyń krwionośnych.
Zdrowo się odżywiaj
Cukrzyca typu II oraz miażdżyca prowadząca to poważnych zaburzeń. To choroby, którym można jednak przeciwdziałać, odpowiednio się odżywiając. Poważnym problemem żywieniowym jest jedzenie wysoko przetworzone zawierające chemiczne konserwanty, duże ilości cukry oraz soli. Wytyczne dotyczące odpowiedniego żywienia, chroniącego przed większością chorób cywilizacyjnych, stawiają główny nacisk na spożywanie dużej ilości warzyw oraz owoców. Najlepiej jeść je na surowo, do każdego posiłku, chyba że są to warzywa wymagające obróbki termicznej. Podstawowym źródłem białka powinny być produkty mleczne oraz jajka, a także chude mięso, takie drób, oraz ryby. Całość należy uzupełnić o produkty zbożowe, najlepiej wieloziarniste. Osoby, które nie spożywają mięsa, muszą zadbać o odpowiednie źródła białka np. z produktów na bazie soi. Dobowe zapotrzebowanie energetyczne warto ustalić z dietetykiem, ponieważ jest ono zależne od wieku, masy ciała, płci, oraz codziennej aktywności fizycznej.
Oczywiście są to zalecenia ogólne i muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb oraz w przypadku występowania chorób skonsultowane z lekarzem.
Nie zapominaj, że ruch to zdrowie
Jedną z głównych przyczyn występowania różnych chorób cywilizacyjnych jest spadek aktywności fizycznej większości ludzi życzących w krajach rozwiniętych. Dla utrzymania zdrowia i odpowiedniej kondycji powinno się wykonywać minimum 7 tysięcy kroków dziennie. Nie chodzi tu oczywiście tylko, o chodzenie po mieszkaniu. Warto poświęcić tę jedną godzinę, by wybrać się na spacer, czy przejechać na rowerze. Badania wykazały, że nawet umiarkowany wysiłek wykonywany regularnie zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci z powodów chorób cywilizacyjnych nawet o 50% – 70%.
Niezwykle istotną kwestią jest aktywność fizyczna dzieci. Badania przeprowadzone w Polsce wykazały, że jedynie 20% rodzin, dba o właściwą ilość ruchu swoich dzieci. 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 15% młodzieży w Polsce cierpi na problemy z nadwagą lub otyłością. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, ponieważ, już na tym etapie będą zachodzić w organizmie patologiczne zmiany trudne do odwrócenia. Właśnie dlatego już we wczesnym dzieciństwie należy uczuć dzieci odpowiednich nawyków żywieniowych oraz wpierać aktywność fizyczną.