Dziczyzna to mięso między innymi z dzika, sarny czy jelenia. Jest to najzdrowsze i najbardziej wartościowe mięso dostępne na polskim rynku. Wiele osób twierdzi, że lepiej kupić sprawdzone mięso wieprzowe czy drobiowe w sklepie, niż ryzykować przygodę z dziczyzną. Tymczasem kompletnie nie ma czego ryzykować, bo dziczyzna jest lepsza dla naszego zdrowia pod wieloma względami. Jakimi? Dlaczego mięso z dzika jest zdrowsze od mięsa ze świni? Jakie wartości odżywcze posiada dziczyzna, których nie posiada drób? Odpowiedź na te pytania poniżej.
Natura czy hodowla, czyli dzik kontra świnia
Dziczyzna to mięso ze zwierząt żyjących dziko w lesie. Dzik, sarna czy jeleń nie rodzi się ze wskazaniem uboju na sprzedaż, ale w sposób naturalny, wynikający z ekosystemu leśnego. Zwierzęta leśne żyją w zgodzie z naturą, ich dietę stanowią leśne zioła, owoce, bukiew czy żołędzie. Nie żywią się paszą z GMO, nie dostają sztucznych hormonów. Nie mają ograniczonej swobody ruchu, żyją bezstresowo, a przy dobrze wykonanym uboju, bezstresowo też umierają. Zupełnie inaczej ma się sprawa życia i śmierci zwierząt hodowlanych, które rodzą się z zapotrzebowania ludzkiego i z tego też powodu umierają. Egzystują w za ciasnych klatkach, karmione są sztuczną paszą, a do tego faszerowane są sztucznymi hormonami i antybiotykami. Rodzą się w stresie, w stresie żyją i w stresie umierają. A to wszystko ma ogromny wpływ na jakość i zdrowotność mięsa, które później ląduje na naszych talerzach.
Wartości odżywcze mięsa z dziczyzny
Dzięki tak odmiennemu stylowi życia od życia zwierząt hodowlanych, dziczyzna posiada łatwo przyswajalne żelazo, witaminy z grupy B, fosfor, wapń czy magnez. Brak nastrzykiwań mięsa z dziczyzny sztucznymi hormonami i antybiotykami sprawia, że mięso to nie powoduje w naszych organizmach alergii pokarmowych. Alergie te wynikają głównie ze słabej jakości produktów, które były wysokoprzetwarzane, sztucznie nawożone czy nastrzykiwane sztucznymi składnikami. Dziczyzna z kolei jest mięsem o wysokiej jakości, które świetnie nadaje się dla osób przebywających na dietach osób cierpiących na choroby układu krwionośnego, takie jak nadciśnienie tętnicze, zagrożenie udarami mózgu, wysoki cholesterol czy miażdżyce, oraz osób odchudzających się, a także mających anemię. A to wszystko dzięki nieograniczonej swobodzie ruchu, która przekłada się na to, że mięso z dziczyzny jest mięsem chudym, o niskiej kaloryczności oraz niskiej zawartości cholesterolu. Bezstresowe życie i śmierć, o którym wspominałam wyżej, również ma znaczenie – zwierzę zestresowane wydziela adrenalinę, która ma wpływ na jakość i przydatność mięsa. Mięso ze zwierząt hodowlanych szybciej i łatwiej się psuje, zaś dziczyzna dłużej zachwyca swoim smakiem.
Spróbuj lasu, czyli właściwości smakowe dziczyzny
Mięso z dzika, sarny i jelenia smakuje tym, czym żywiły się zwierzęta za życia, czyli ziołami i owocami leśnymi. Jest to smak, którego nie da podrobić się żadną mieszanką przypraw, a jedynie można podkreślić go odpowiednią kompozycją ziół. Dziczyzna jest mięsiwem delikatnym i kruchym, dzięki dużej ilości ruchu na łonie natury. Wiele osób obawia się, że dziczyzna w kuchni to słabe pole do popisów kulinarnych, oraz że wymaga więcej pracy, niż wieprzowina czy drób. A to nieprawda! Z dziczyzny ugotujesz zarówno pyszną zupę na leśnym wywarze, jak i zrobisz smaczne wyroby, takie jak kiełbasa z jelenia, pasztet z sarny czy smalec z dzika. Ponadto mięso z dzika, sarny czy jelenia świetnie nadaje się na grilla, do smażenia oraz pieczenia. Kupując dziczyznę z pewnego źródła, kupujemy mięso nie tylko zdrowe i przebadane weterynaryjnie, ale także mięso już skruszałe i gotowe do przyrządzania. Mięso z dziczyzny to idealny składnik przepisów zarówno w formie przekąsek w domu, jak i wytrawnych dań na przyjęcia czy wesela.
Cena mięsa z dzika – dlaczego tak drogo?
Mięso z dzika, sarny czy jelenia jest rzeczywiście nieco droższe niż mięso ze zwierząt hodowlanych, a to wszystko z powodów przedstawionych w tekście. Dziczyzna jest mięsem o wiele lepszym jakościowo, zdrowszym, naturalniejszym i ekologicznym. Żadne oznaczenia BIO i EKO na mięsie drobiowym czy wieprzowym nie zagwarantuje tak wartościowego mięsa, jak nieoznaczone niczym mięso z dzika, sarny czy jelenia.