Gospodarstwa rolne w Polsce stają się coraz bardziej zmechanizowane i nieustannie rozwijają swoje zaplecze technologiczne. Oznacza to aktywne inwestowanie w akcesoria, narzędzia oraz maszyny, w tym maszyny zielonkowe. Są wśród nich urządzenia do pielęgnacji użytków zielonych – głębosze, areatory, siewniki. Zobacz, w które z nich warto zainwestować przy rozbudowie floty.
Głębosz – do czego się przyda?
W wielu gospodarstwa rolnych przydadzą się głębosze. Są to maszyny rolnicze https://agrihandler.pl/maszyny-rolnicze-malopolskie/, które wykorzystuje się do spulchniania i kruszenia gleby. Dzięki takiej technologii produkcji, poprawi się drenaż oraz absorpcja wody. Praca z wykorzystaniem urządzenia pozwoli ograniczyć problem mieszania się górnej i dolnej warstwy gleby. Ważnym elementem głębosza jest wał z dociskiem sprężynowym i broną. Odpowiada za kształtowanie darni. Za sprawą segmentowej budowy daje się obrobić warstwę ziemi o grubości od 15 do 45 cm.
Aerator – niezawodny w gospodarstwie
Aerator jest urządzeniem, które wspiera proces napowietrzania gleby. Dzięki ostrzom wykonanym z odpornej na korozję stali hartowanej udaje się poprawić jakość gleby bez uszkadzania trawy. Penetracja i cofanie odbywa się bez zbytniego zapadania się, co pozwala precyzyjnie kontrolować głębokość pracy. Intensywność tych działań udaje się kontrolować m.in. za sprawą dodatkowych obciążników stalowych lub betonowych.
Kosiarki dyskowe i z kondycjonerem
Kosiarki dyskowe wypierają obecnie z sukcesami maszyny bębnowe o podobnej szerokości roboczej. Sprawdzają się dobrze, bo są precyzyjne, wydajne, a także mogą pozostawiać pokos, który schnie i jest wykorzystywany do wielu celów gospodarskich. Urządzenia występują w wielu wariantach, a na uwagę szczególnie zasługują modele z kondycjonerami. Pozwala on przyspieszyć proces schnięcia pokosu, wyeliminować straty paszy nawet o 30%.
Kosiarki bijakowe do zastosowań profesjonalnych
Profesjonalne kosiarki bijakowe, nazywane też mulczującymi są przeznaczone do użytkowania w pełnym wymiarze czasu. Za sprawą ciężkich, dobrze wyprofilowanych bijaków młotkowych mogą one realizować zadania na różnych obszarach, w tym na terenach skalistych. Ważne jest odpowiednie dopasowanie urządzenia do miejsca pracy, od jego mocy zależy m.in. to, jak będzie sobie radziło z gęstymi zaroślami w trudno dostępnych miejscach.
Dzięki maszynom zielonkowym pielęgnacja użytków zielonych jest wygodniejsza i dokładniejsza, sprzyja szybszemu wzrostowi roślin oraz poprawie ich jakości.
Czytaj też:
> Wertykulacja trawnika – kiedy i jak ją wykonać?