Jeżeli słyszymy słowo ogród, zwykle mamy na myśli gotowy już „produkt”. Nie każdy, a w zasadzie prawie nikt nie zastanawia się nad tym, jak wyglądała pusta przestrzeń zanim stała się ogrodem. To zupełnie naturalne. Sytuacja zmienia się gdy budujemy lub kupujemy dom – miejsce, gdzie planujemy spędzić długie lata – więc zależy nam na tym, aby nie tylko jego wnętrze było piękne i zadbane. Domom zazwyczaj towarzyszą ogrody i dopiero w momencie, kiedy stajemy przed wizją aranżowania własnej przestrzeni wokół domu, widzimy jak wiele pracy to wymaga.
Nierzadko bywa też, że nasze wyobrażenie jest trudne do osiągnięcia. Niemniej jednak warto poświęcić temu miejscu energię, by później efekt mógł cieszyć przez wiele lat. Dobrze jest skupić się nie tylko na charakterze ozdobnym, ale również na tym, by w przyszłości nie trzeba było wkładać wiele pracy, aby ogród wyglądał ciągle nieskazitelnie. Dobrze jest ułatwić sobie proces pielęgnacji przestrzeni ogrodowej i wybrać produkty, które nam w tym pomogą. Takim surowcem jest kamień do ogrodu. Dostępne są przeróżne warianty, jednak jednym z kamieni najczęściej wybieranych jest kora kamienna.
Kamienna kora to trwałe, odporne na ścieranie i warunki atmosferyczne kruszywo, które jednocześnie zachowuje charakter ozdobny. Grys dobrze mieć w swoim ogrodzie, ponieważ zapewni nie tylko komfort i efekt wizualny, a jednocześnie jest to produkt uniwersalny, bo wpisze się w różne aranżacje i jest niedrogi.
Właściwości kory kamiennej
Jednym z najpopularniejszych łupków jest gnejs, bardziej znany jako kora kamienna. Gnejs to materiał, który przypomina kolorem tygrysa. Jest to piękny, brązowo–pomarańczowy kamień z dość dużą ilością kwarcytu, który mieni się w słońcu. Gnejs jest łupkiem, o czym świadczy jego łuskowatość. Nawet dużą skałę można bez większych problemów podzielić na dwie lub więcej części, o ile robimy to wzdłuż żyły. Po prostu oddzielamy od siebie warstwy kamienia.
Warto stosować w ogrodach kamienie ozdobne, ponieważ dzięki nim mamy znacznie mniej pracy. Częste odchwaszczanie ogrodu z niechcianych chwastów odciąża nas od obowiązków, ponieważ kora znacznie minimalizuje ich wzrost. Kora to świetny sposób na to, by chwasty nie wyrastały poza ogród. Często różne preparaty chemiczne nie dają sobie rady lub stanowią zagrożenie dla naszych roślin ozdobnych. Gdy mamy w rodzinie małe dzieci lub zwierzęta, stosowanie preparatów chemicznych jest dla nich dużym zagrożeniem. W takiej sytuacji kora jest doskonałym środkiem chwastobójczym. W perspektywie przyszłości zyskujemy nie tylko czas, ale i pieniądze. Wszelkiego rodzaju kamienie do ogrodu pozytywnie wpłyną nie tylko na jego wygląd, ale też na funkcjonalność. Oprócz funkcji chwastobójczej, kora kamienna wpływa na zmniejszone parowanie wody z gleby. Dzięki temu, gdy nasłonecznienie jest duże, woda zostaje w glebie i wspomaga rośliny. Świetnie wygląda, a dodatkowo wydłuża trwałość roślin. Dodatkowo wykorzystując korę kamienną jako wypełnienie rabat czy ścieżek gwarantuje spokój na wiele lat, ponieważ kora gnejsowa to materiał ciężki i odporny na wywiewanie. Nie straszny jej, więc silny wiatr, inwestując raz, mamy pewność, że kora pozostanie w naszym ogrodzie.
Kora kamienna – zastosowanie
Kora kamienna jest nieodzownym elementem dekoracji ogrodowych, ale także miejsc publicznych. Ten kamień o ciekawym kolorze przyciąga wzrok każdego. Tygrysie wzory w mieniących się odcieniach brązu i pomarańczy dobrze komponują się z zielonymi roślinami ozdobnymi. Rabaty wypełnione korą kamienną wyglądają bardzo schludnie i potęgują wrażenie zadbanej przestrzeni. Wielu ogrodników i miłośników zieleni decyduje się na wykorzystanie jej do aranżacji własnej przestrzeni. Swoją popularność zawdzięcza wysokiej trwałości, naturalności i wielu wariantom kolorystycznym. Może być wykorzystywana zarówno jako materiał do ściółkowania, jak i dodatkowy element ozdobny, który można wykorzystać jako materiał na ścieżki czy kwietniki.
Kamienie ogrodowe – cena. Ile kosztuje tona kory kamiennej?
Jest to coraz bardziej popularna dekoracja, więc jej znalezienie nie będzie stanowiło problemu. Zanim jednak rozpocznie się tę przygodę, polegającą na kupnie i ułożeniu kory kamiennej, warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim kora kamienna ma różne rozmiary – większe egzemplarze przeznaczone są przede wszystkim do małych ogrodów z ciężkim podłożem, natomiast mniejsze doskonale sprawdzą się przy aranżacji rabatek czy ścieżek między roślinami. Wydajność kory kamiennej jest duża, ale trzeba pamiętać, aby odpowiednio dobrać warstwę produktu do przestrzeni, którą aranżujemy za pomocą tego kamienia. Optymalna ilość kory kamiennej na 14–15m2 to tona produktu. Oferty dostępne na rynku pozwalają na wybranie opcji, gdzie dostawa jest wliczona w cenę, a ta waha się od 300 do 400 zł za tonę kory.