W Polsce zdobycie pozwolenia na broń jest dosyć trudne i wiąże się z koniecznością uregulowania wielu formalności. Po przejściu całej procedury można już nabyć wybrany model broni, by korzystać z niej w miejscach ściśle do tego przeznaczonych. Jednak zgodnie z prawem taka broń musi być również właściwie przechowywana. A dlaczego to takie ważne i gdzie można trzymać broń?
Zasady przechowywania broni
Broń palną należy przechowywać w taki sposób, aby osoby postronne i nieupoważnione nie miały do niej dostępu. Oznacza to, że właściciel pistoletu bądź karabinu nie może zostawić go bez nadzoru w dowolnym miejscu. Dlatego planując zakup broni, trzeba wcześniej przygotować miejsce, gdzie będzie można bezpiecznie ją odłożyć. Takie pomieszczenie powinno być zamykane na klucz lub specjalny kod i znajdować się z dala od sprzętów codziennego użytku. Poza tym to ważne, aby mając broń przy sobie właściwie zabezpieczyć ją przed kradzieżą oraz niekontrolowanym wystrzałem. Posiadanie broni wiąże się nierozerwalnie z dużą odpowiedzialnością nie tylko za siebie, ale i także za inne osoby, wobec czego warto poświęcić więcej czasu na odpowiednie zabezpieczenie tego urządzenia.
Gdzie można przechowywać broń?
Właściciel broni palnej może ją przechowywać w specjalnie przystosowanym do tego pomieszczeniu lub w spełniającym określone kryteria sejfie. Prywatni właściciele broni częściej decydują się na tę drugą opcję, ponieważ jest praktyczniejsza i łatwiejsza do zorganizowania w mieszkaniu. W takim wypadku należy zaopatrzyć się w sejf stworzony z myślą o przechowywaniu broni, który będzie posiadał stosowny certyfikat. Co więcej, sejf na broń musi spełniać normę bezpieczeństwa PN-EN 14450 i być oznaczony, jako urządzenie klasy S1. Wówczas właściciel zyska pewność, że dany sejf jest właściwie zabezpieczony i posiada odpowiednie mechanizmy, dzięki którym ryzyko włamania do sejfu zostanie zmniejszone do minimum. Jednak wspomniany sejf należy również dobrze schować przed osobami postronnymi tak, aby nie znajdował się na widoku. W tym celu można się zdecydować na sejf wbudowany w ścianę, ukryty w podłodze lub schowany u podstawy przestronnej szafy. Ważne, by maksymalnie ograniczyć dostęp do sejfu innym domownikom oraz przebywającym w mieszkaniu gościom.
Jak przechowywać broń w sejfie?
Odkładając broń do sejfu, należy zawsze sprawdzić, czy przypadkiem nie jest naładowana. Jeśli tak, trzeba będzie opróżnić magazynek, a amunicję najlepiej przechowywać w osobnym opakowaniu lub na innej półce. Dla jeszcze większego bezpieczeństwa można również trzymać oddzielnie broń i amunicję w dwóch różnych sejfach. Poza tym warto także sprawdzić zalecenia producenta co do składowania i serwisowania broni oraz sposobu jej przewożenia. Nieodpowiednie przechowywanie broni może wiązać się z poważnymi konsekwencjami i zagrożeniem dla najbliższego otoczenia, dlatego właściciele broni mogą być poddawani rutynowym kontrolom. Policja ma bowiem prawo odwiedzić osobę, która posiada pozwolenie na broń, by sprawdzić, czy prawidłowo przechowuje wybrany pistolet bądź karabin.
Jeśli jednak właściciel broni zadbał o właściwe warunki przechowywania swojego sprzętu, to nie będzie musiał martwić się ewentualną kontrolą i jej możliwymi konsekwencjami. Warto pamiętać również, że nie wolno udostępniać broni osobom trzecim, nawet jeśli chciałyby tylko na chwilę potrzymać ją w rękach oraz nawet wtedy, gdy jest rozładowana. Ponieważ z danej broni palnej może korzystać tylko i wyłącznie jej właściciel i to w ściśle określonych warunkach.
Autor Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem z sejfami www.sejfexpert.pl oferującym szeroki wybór sejfów, kas oraz szaf pancernych.