Zadłużenie rolników, leśników i rybaków wynosi 484 mln złotych. Tak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Z danych tych wynika także, że 84 procent z tej kwoty przypada na samych rolników. Największa liczba zadłużonych rolników mieszka na Mazowszu. Średnia kwota zobowiązania, która przypada na jednego dłużnika to ponad 52 tysiące złotych. Statystyczny rolnik zalega ze spłatą czterech rat.
Jakie są przyczyny zadłużenia rolników?
Przyczyn zadłużenia rolników można wskazać przynajmniej kilka. Zdaniem prezesa Krajowego Rejestru Długów i Biura Informacji Gospodarczej pana Adama Łąckiego jedną z przyczyn nadmiernego zadłużenia polskich rolników można upatrywać w niskich cenach skupu płodów rolnych. Są one na tyle niskie, że nie zrekompensowały ich nawet wyższe ceny skupu kukurydzy i ziemniaków. Z kolei eksperci ze Szkoły Głównej Handlowej jaką przyczynę zadłużenia rolników wskazują mniejsze niż kiedyś oszczędności rolników. Rolnicy przyznają, że ich oszczędności w dalszym ciągu będą się zmniejszać. Kolejną przyczyną zadłużenia jest to, że wraz z nadejściem nowego roku rolnicy rozpoczynają przygotowania do kolejnego sezonu. Są im potrzebne pieniądze na zakup nasion, nawozów, sadzonek, środków ochrony roślin. Są też tacy, którzy potrzebują pieniędzy na wypożyczenia maszyn oraz tacy, którzy dokupują ziemię, aby powiększyć swoje gospodarstwo, budujący nowe lub modernizujący stare budynki inwentarskie, kupujący nowe maszynki. A to oznacza konieczność zaciągania kolejnych kredytów i pożyczek. Sytuacji rolników nie poprawia to, że ich kontrahenci zalegają im z płatnościami. Łączna suma tych zobowiązań to 96 mln złotych.
Jakie gospodarstwa są najbardziej zadłużone?
Z informacji, które udostępnił Krajowy Rejestr Dłużników wynika, że największe problemy ze spłatą swoich zobowiązań mają ci rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwa z produkcją mieszaną. Za takie gospodarstwa uznaje się te, które zajmują się zarówno produkcją zwierzęcą, jak i uprawą roślin. Właściciele gospodarstw mieszanych stanowią aż 40 procent dłużników z całego sektora rolniczego. Niewiele ponad 21 procent zadłużonych stanowią przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi dla rolnictwa oraz gospodarstwa, które specjalizują się w hodowli zwierząt. Tylko 18 procent zadłużonych rolników jest właścicielami gospodarstwa nastawionych wyłącznie na produkcję roślinną.
Regiony, w których jest najwięcej zadłużonych rolników
Według danych udostępnionych przez Krajowy Rejestr Długów najwięcej zadłużonych rolników pochodzi z Wielkopolski. Łącznie gospodarstwa z tego regionu zadłużone są na kwotę 67,3 mln złotych. Za gospodarzami z Wielkopolski plasują się rolnicy z Mazowsza, których łączne zadłużenie wynosi 60 mln złotych. Mocno zadłużeni są także rolnicy ze Śląska. Ich łączy dług to 46,2 mln zł. Dłużnik rekordzista mieszka na Śląsku. Jego dług wynosi ponad 10 mln złotych.
Rolnictwo od lat zmaga się z bardzo dużym zadłużeniem. Przyczynia się do tego wiele czynników, nie tylko niskie ceny skupu niektórych płodów rolnych.
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez agrofundusz.pl, firmę specjalizującą się w finansach rolniczych. |