Zgodnie z jakże prawdziwym i aktualnym fragmentem wiersza „Paweł i Gaweł”, w kwestii urządzania wnętrz nadal obowiązuje zasada Wolnoć Tomku w swoim domku. Propozycje marketowe, katalogowe, a nawet znana Pani, czy Pan z telewizji na potęgę urządzają i dekorują mieszkania, domy, a nawet firmy. Wielu w przypływie weny decyduje się na samodzielne chwycenie za pędzel, wałek, czy młotek. Jest jednak rzesza inwestorów, którzy nie chcą i wręcz nie powinni dokonywać takich zabiegów sami. Z odsieczą przychodzą specjaliści, którzy doradzą, zaprojektują i często też wesprą ekipą wykonawczą przy urządzaniu. Warto jednak rozeznać rynek i dowiedzieć się, na co możemy liczyć w kwestii wykreowania wnętrza naszych marzeń.
Architekt budowlany
Z architektem współpraca inwestorów często przebiega już od momentu zakupu mieszkania. To ten typ specjalisty, który posiada regulowane przepisami uprawnienia do wykonywania zawodu i skupi się na zaprojektowaniu najdogodniejszego dla nas układu pomieszczeń. Niestraszne mu będą decyzje o wyburzeniu ścian, przesunięciu kontaktów, czy dołożeniu dodatkowych elektrycznych punktów. Również przesunięcie rur, czy rewolucje w zmianie przeznaczenia pomieszczeń znajduje się w jego repertuarze pomysłów. Architekt skupi się na tzw. twardych aspektach przebudowy, z uwzględnieniem instalacji, rzutów od dewelopera, w oparciu o istniejące przepisy budowlane i dobre praktyki projektowania. Może się zdarzyć, że w jego ofercie znajdzie się też zaprojektowanie układu stałej zabudowy meblowej, czy propozycja w wyposażenia poszczególnych pomieszczeń, bez wdawania się w szczegóły. Osobiste akcenty z pewnością uzupełnią wizję fachowca.
Architekt wnętrz
Jeśli zaś nasze wnętrza są funkcjonalne i dobrze zaprojektowane i nie mamy potrzeby podejmowania decyzji o grubych, brudnych robotach budowlanych, warto przemyśleć udział specjalisty od urządzania wnętrz. Jest to najlepsze wyjście, szczególnie dla tych właścicieli mieszkań, którzy kompletnie nie znają się na obowiązujących trendach, a zależy im na oszałamiającym efekcie końcowym. Projektant zajmie się kształtowaniem wnętrz, pod kątem wystroju i wyposażenia ruchomego, a przy tym nie zapomni o funkcjach poszczególnych pomieszczeń. To często absolwent kierunków artystycznych, ale i samej architektury. Choć architekt wnętrz w teorii nie musi posiadać oficjalnych uprawnień do wykonywania zawodu, to z pewnością powinien łączyć w swojej pracy wiedzę budowlaną ze zdolnościami plastycznymi. Warto zatem przyjrzeć się wcześniejszym realizacjom wybranego specjalisty, prosząc o wgląd w portfolio.
Dekorator
Ponadstandardowe wyczucie koloru, trendów wnętrzarskich i propozycji rynkowych w zakresie materiałów, tkanin i konkretnych bibelotów. To między innymi potrafi dekorator z prawdziwego zdarzenia. To fachowiec o zdolnościach artystycznych, który przybywa z odsieczą wtedy, gdy urządzone mieszkanie potrzebuje dopieszczenia. Dobór tkanin, kolorów, dodatkowego oświetlenia są codziennością pracy dekoratora. Nie musi znać się naprawie budowlanym, czy myśleć nad instalacjami. Jednak tematy ergonomii i funkcjonalności pomieszczeń nie są mu obce. Wśród dekoratorów znajdują się również projektanci, którzy specjalizują się w wąskiej dziedzinie, jak np. specjaliści tylko od zabudowy kuchennej, dekoracji okiennych itp.