Rynek pracy w Kielcach na tle reszty kraju wygląda nader dobrze. Bezrobocie co prawda jest nieco wyższe od średniej krajowej, ale do rekordowego mu daleko. W mieście i okolicach bez trudu można znaleźć pracę stałą lub dorywczą. Sprawdziliśmy, kogo poszukują pracodawcy na część etatu.
Ile można zarobić w Kielcach?
Kieleckim wynagrodzeniom co prawda daleko do średniej krajowej, jednakże koszty życia w tym regionie kraju uznawane są za niewygórowane. Średnie wynagrodzenie pod koniec ubiegłego roku wynosiło 5000 zł brutto. Biorąc pod uwagę systematyczny wzrost wynagrodzeń i spadek bezrobocia, trzeba uznać, że sytuacja na rynku jest dobra.
Dowodzi tego zwłaszcza liczba ofert pracy stałej i dodatkowej. W Kielcach bez trudu można zatrudnić się dorywczo, zarówno przy pracach stałych, jak i sezonowych. Jeśli jesteś zainteresowany, zobacz aktualne oferty.
Czy w Kielcach łatwo jest znaleźć pracę dorywczą?
Kieleccy pracodawcy chętnie zatrudniają pracowników dorywczych na część etatu lub na krótki czas. Świadczy o tym bardzo duża liczba ofert obejmująca najróżniejsze branże. Najłatwiej będzie znaleźć pracę mężczyznom z wykształceniem technicznym i prawem jazdy, dla nich jest najwięcej propozycji. Nie znaczy to, że kobiety nie mają szans na znalezienie pracy dodatkowej. Jednak muszą liczyć się z tym, że dla nich ofert jest znacznie mniej.
Poszukujący pracy dodatkowej w Kielcach powinni zwrócić także uwagę na możliwości, jakie daje internet. Coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną. Są to przede wszystkim pracownicy umysłowi – graficy komputerowi, informatycy, programiści, copywriterzy, doradcy klienta, wirtualni asystenci.
W tych zawodach najłatwiej znaleźć pracę dorywczą w Kielcach
Kierowca taxi i kurier – dostawca cateringu
W Kielcach wyraźnie brakuje kierowców samochodów osobowych gotowych pracować na rynku lokalnym, gdzie wynagrodzenia są nieco niższe niż na trasach międzynarodowych. To dobra propozycja właśnie dla osób, które chcą sobie trochę dorobić, pracując tylko kilka godzin w ciągu dnia lub tylko kilka razy w tygodniu. Poszukiwani są kierowcy do przewozu osób w godzinach nocnych.
Kelnerka i młodszy kucharz
Jak widać, kielecka gastronomia nie odbudowała się całkowicie po okresie pandemii, bo nadal brakuje rąk do pracy w tej branży. Oprócz ofert pracy stałej są też propozycje pracy na część etatu lub tylko w miesiącach wakacyjnych. Na pewno skorzystają na tym ludzie młodzi, którzy będą chcieli trochę zarobić w czasie przerwy od nauki.
Pokojowa
Kolejna propozycja pracy czasowej. Pokojowe potrzebne są szczególnie w szczycie sezonu turystycznego, który w Kielcach stanowi ważny element lokalnej gospodarki.
Inżynier, stolarz, dekarz, cieśla, murarz
Branża budowlana także boryka się z brakami kadrowymi, które zostały mocno przerzedzone toczącą się na Ukrainie wojną. Pracodawcy, nie mogąc znaleźć pracowników na cały etat, ratują się ofertami pracy czasowej. To dobra wiadomość dla osób, które szukają pracy na stałe. W budownictwie powinni ją znaleźć bez problemu. Jeśli jednak ktoś chce pracować dorywczo, też nie będzie miał problemu ze znalezieniem zatrudnienia.
Przedstawiciel handlowy
Przywykło się sądzić, że praca przedstawiciela handlowego ma charakter stały. Jest to o tyle słuszne założenie, że wysokość wynagrodzenia jest bezpośrednim odzwierciedleniem zaangażowania w obowiązki służbowe. Nie brak jednakże ofert pracy czasowej, dla tych handlowców, którzy nie tyle chcą zarobić, co nieco dorobić.
Czytaj też:
> NPB.com.pl – czy opłaca się wypełniać ankiety on-line?