Psychologia jest jednym z najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. Średnio na jedno miejsce przypada aż siedemnastu kandydatów. Te dane różnią się w zależności od uczelni, jednak jedno jest pewne – konkurencja jest nieprawdopodobnie wysoka. Jakie są wady i zalety studiowania psychologii? Przekonajmy się.
Jakie są perspektywy pracy po psychologii?
Wbrew pozorom, otwarcie gabinetu psychologicznego to nie jedyne możliwości, jakie daje ten kierunek studiów. Oprócz tego absolwenci mogą znaleźć pracę w takich miejscach jak:
- szkoły,
- szpitale,
- domach pomocy społecznej,
- w firmach, w szczególności w dziale marketingu i zasobów ludzkich,
- na uczelni, jako badacz,
- w wojsku oraz na policji,
- w gabinetach psychoterapeutycznych.
Oprócz tego wyróżnić można szereg specjalizacji tego kierunku, jak na przykład psychologia w biznesie czy psychologia społeczna. Na https://www.wsbinoz.edu.pl/oferta-ksztalcenia/studia-jednolite-magisterskie/psychologia/opis-kierunku znajdziesz szczegółowy opis, dotyczący samych studiów, perspektyw z nimi związanych, jak i konkretnych przedmiotów, których będziesz się uczyć.
Czy studiowanie psychologii jest trudne?
Już samo dostanie się na te studia może być wyzwaniem. Oprócz tego dochodzi pięć lat intensywnej nauki. Bowiem psychologia funkcjonuje wyłącznie jako jednolite studia magisterskie. Jest to także bardzo wszechstronny kierunek i wybierając go, zapoznasz się z takimi zagadnieniami jak:
- psychologia kliniczna,
- procesy poznawcze,
- biofizjologiczne podstawy zachowań,
- emocje, motywacje i mechanizmy kontroli,
- psychologia stresu,
- psychopatologia,
- metody oraz techniki diagnozy psychologicznej.
To jedynie niektóre przedmioty, jednak musisz pamiętać, że każdy z nich wymaga przyswojenia znaczącej dawki wiedzy. Dodatkowo, oprócz egzaminów konieczne będzie przygotowanie prezentacji, referatów, tekstów badawczych i diagnostycznych oraz pisanie licznych kolokwiów.
Co daje studiowanie psychologii?
Psychologia łączy w sobie nauki ścisłe, społeczne oraz humanistyczne. Wiele osób decyduje się na ten kierunek, bo chce zdobyć dobrze płatny zawód, w którym będą spełniać się życiowo oraz pomagać innym ludziom. Jednak nie każdy chce pracować w kierunku, w którym się kształcił. Część potencjalnych kandydatów chce rozwinąć swoje pasje i zainteresowania, zwiększyć własną wiedzę, a także lepiej zrozumieć samego siebie oraz otoczenie, w którym się znajduje. Należy jednak pamiętać, że psycholog nie jest psychoterapeutą ani psychiatrą – choć może dodatkowo specjalizować się w tych dziedzinach, więcej na ten temat na: https://www.wsbinoz.edu.pl/blog/psycholog-psychoterapeuta-psychiatra-poznaj-roznice.
Czy psychologia jest dla każdego?
Wnikliwe zapoznanie się z ludzką psychiką jest czymś, co przyciąga wielu. O ile na studia dostanie się każdy, kto ma bardzo dobre wyniki maturalne, tak nie wszyscy odnajdą się podczas samej pracy w zawodzie. Wymaga ona bowiem ogromnej dawki empatii i inteligencji emocjonalnej, spostrzegawczości i wyczucia. A przede wszystkim – umiejętności odnajdywania się w kontaktach z obcymi ludźmi.