Mycie włosów to podstawowy i wbrew pozorom najważniejszy zabieg w pielęgnacji. Dzięki niemu możesz skutecznie oczyścić skórę głowy i włosy na długości, przywracając im świeżość i zdrowy wygląd. Regularne, prawidłowe mycie włosów pozwoli Ci także uczynić codzienną pielęgnację dużo bardziej skuteczną. Z tego artykułu dowiesz się, jak często myć włosy i skórę głowy, by dokładnie je oczyszczać, a przy tym nie wysuszać. Pomożemy Ci również dobrać częstotliwość mycia włosów różnymi rodzajami dostępnych na rynku szamponów.
Jak często myć włosy?
Regularne mycie jest kluczowe dla poprawnej pielęgnacji włosów. Robiąc zbyt duże przerwy pomiędzy kolejnymi myciami, ryzykujesz nie tylko nieświeży wygląd pasm, lecz również powstawanie wielu miejsc namnażania bakterii na skórze głowy. Rzadkie mycie włosów z czasem może doprowadzić do różnego rodzaju chorób skórnych, wzmożonego wypadania czy znacznie spowolnionej pracy cebulek włosowych.
Choć mogłoby się tak nie wydawać, bardzo częste mycie włosów również może wiązać się z różnymi negatywnymi skutkami. Szampony zawierają różnego rodzaju substancje myjące, które, stosowane zbyt często, mogą przyczyniać się do wysuszania pasm i skóry głowy. Podstawą jest więc umiar, regularność i umiejętność oceny, kiedy przychodzi pora na oczyszczenie włosów. W dalszej części artykułu przyjrzymy się kilku podejściom do mycia włosów i omówimy najważniejsze zagadnienia związane z każdym z nich.
Codzienne mycie włosów
Wiesz już, że zbyt częste mycie włosów może pogarszać stan skóry głowy i pasm. Nie oznacza to jednak, że mycie włosów codziennie będzie zawsze mieć złe skutki dla każdej z osób. U każdego człowieka potrzeby w tym zakresie kształtują się nieco inaczej, dlatego tak częste mycie głowy nie musi być szkodliwe. Z zalet codziennego mycia włosów ochoczo korzystają osoby, które bezskutecznie walczą z przetłuszczaniem i których pasma już po jednym dniu wyglądają nieświeżo.
Mycie włosów 3-4 razy w tygodniu
Mycie włosów 3-4 razy w tygodniu uchodzi za optymalną częstotliwość dla tego zabiegu. U większości osób zachowanie dwudniowych odstępów między myciami okazuje się całkowicie wystarczające. Jeśli Twoje włosy zaczynają się przetłuszczać dopiero po kilku dniach, to właśnie ta częstotliwość mycia włosów może być odpowiednia dla Ciebie.
Mycie włosów 1-2 razy w tygodniu
Czy należy myć włosy 1-2 razy w tygodniu? To ponownie zależy od charakterystyki Twojej skóry głowy i włosów. Jeśli przetłuszczają się one bardzo powoli (po 4-7 dniach), wprowadzenie tej częstotliwości może być dla Ciebie w pełni wystarczające. Uważnie obserwuj swoją skórę głowy i pasma — jeśli włosy staną się nieświeże, oklapnięte i błyszczące od nadmiaru sebum, to najwyższa pora na ich oczyszczenie. Nie dopuść do momentu, w którym Twoja skóra głowy zacznie swędzieć lub się podrażniać — zbyt rzadkie mycie może nawet przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów.
Częstotliwość mycia włosów a rodzaj szamponu
W doborze częstotliwości mycia należy pamiętać także o tym, jakie znaczenie dla rezultatów tego zabiegu ma zastosowany szampon. W końcu nie każdy z tych produktów nadaje się do stosowania zarówno raz w tygodniu, jak i na co dzień. Sprawdź, jak często myć włosy poszczególnymi typami szamponów, by zadbać o kondycję pasm, oczyścić je, ale i uchronić przed wysuszeniem. Skutecznie domywające i bazujące na naturalnych składnikach szampony i inne kosmetyki do skóry głowy znajdziesz na przykład w ofercie marki Anwen.
Mycie włosów łagodnym szamponem
Łagodne szampony najczęściej zawierają w składzie wyłącznie delikatne detergenty. Dzięki takiemu składowi, kosmetyki te oczyszczają włosy i skórę głowy bez nadmiernego wysuszania. Łagodne szampony można bez przeszkód wykorzystywać nawet do codziennego mycia włosów, nie ryzykując przesuszenia ani uszkodzenia struktury łodyg. Należy jednak pamiętać, że rzadkie mycie delikatnym szamponem może nie wystarczyć do skutecznego usunięcia zabrudzeń z powierzchni głowy i pasm. Stosując ten kosmetyk, zaleca się wykonywanie mycia mocniejszym szamponem przynajmniej raz w tygodniu.
Mycie włosów szamponem o średniej mocy
Jeśli nie wiesz, jaki typ szamponu najlepiej służy Twoim włosom, badanie potrzeb pasm możesz rozpocząć od wprowadzenia regularnego mycia szamponem o średniej mocy. Produkty te zawierają silniejsze detergenty niż szampony łagodne, w związku z czym na ogół nie powinny być wykorzystywane w codziennym myciu, by nie wysuszać skóry głowy i nie nasilać problemu z przetłuszczaniem. Zwykłe szampony o przeciętnej mocy pozwalają pozbyć się zarówno powierzchownych zanieczyszczeń, jak i części nadbudowy z kosmetyków. Przydadzą się więc w szczególności osobom stosującym rozbudowaną strategię pielęgnacyjną i wykorzystującym wiele różnych produktów kondycjonujących włosy i stylizatorów.
Mycie włosów szamponem peelingującym lub enzymatycznym
Szampony peelingujące i enzymatyczne zawierają silne detergenty, których zadaniem jest jak najdokładniejsze oczyszczenie skóry głowy i włosów zarówno z zanieczyszczeń, jak i nadbudowy z kosmetyków. Dzięki temu sprawiają, że używane w pielęgnacji produkty do odżywienia czy odbudowy włosów lepiej się wchłaniają i działają w zamierzony sposób. Musisz jednak pamiętać, że zbyt częste mycie głowy silnym szamponem może spowodować wysuszenie skóry i części pasm u nasady. Aby tego uniknąć, zapoznaj się z częstotliwością stosowania zaleconą przez producenta — zwykle jest to nie częściej niż raz na tydzień.