Słuch jest jednym z naszych najważniejszych zmysłów. Dlaczego więc tak często zapominamy o tym, aby wykonywać regularne badania w tym zakresie?
Co jakiś czas powinniśmy wykonywać badanie słuchu. Zwykle zaczynamy działać, kiedy nasze zdrowie sygnalizuje nam, że coś jest z nim nie tak. W przypadku słuchu profilaktyka jest bardzo ważna. Nie warto czekać na pierwsze objawy, lepiej raz na jakiś czas wykonajmy badanie słuchu, aby upewnić się, że nasze uszy są zdrowe.
Problem nasila się z wiekiem
Wraz z wiekiem osłabienie słyszenia jest bardziej prawdopodobne. Wiele osób, które ukończyły czterdziesty rok życia, skarży się na mniejszy lub większy ubytek słuchu. Natomiast po sześćdziesiątym roku życia, problem ten dotyka aż jednej na trzy osoby. Dlatego warto jest wykonywać badanie słuchu, ponieważ dzięki temu możemy zapobiec wczesnemu osłabieniu lub nawet utracie tego zmysłu. Lekarze zalecają wykonywanie badań kontrolnych raz na dziesięć lat u osób do pięćdziesiątego roku życia oraz raz na trzy lata u starszych.
Dlaczego warto wykonywać badania?
Wiele osób może zauważyć u siebie ubytek słuchu. Często objawia się to na początku lekkim niedosłyszeniem dźwięków o średniej głośności, takich jak rozmowa w pomieszczeniu obok. Pierwszym objawem może być także oglądanie telewizora głośniej niż robiło się to dawniej. Często jednak wcale nie zwracamy uwagi na te znaki ostrzegawcze i nie zauważamy dotykającego nas problemu. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że słuch zaczyna słabnąć stopniowo, przez to, nie zauważamy żadnej niepokojącej różnicy. Właśnie dlatego regularne badanie słuchu jest tak istotne, nawet kiedy wydaje się nam, że nasz słuch jest w doskonałej formie. Bez zachowania regularności, problem może być zdiagnozowany o kilka nawet lat za późno.
Przyczyny pogorszenia jakości słyszenia
Jest wiele czynników, które wpływają bezpośrednio na jakość odbierania bodźców słuchowych. Mogą być to zarówno powody uwarunkowane genetycznie, spowodowane zakażeniem, jak i takie, których można by było uniknąć przy zachowaniu większej dbałości o słuch. Do przyczyn, które najczęściej wpływają na pogorszenie słuchu należy przede wszystkim:
- Głośne słuchanie muzyki (szczególnie na słuchawkach)
- Niewłaściwa higiena uszu
- Praca w głośnym otoczeniu
- Uderzenie w głowę
- Problem ze słuchem pojawiający się w rodzinie
- Przeżycie nagłego szoku słuchowego (wybuch, strzał z broni)
- Zakażenie bakteryjne lub wirusowe
- Przyjmowanie niektórych leków
Niebezpieczeństwo stwarzane sobie i innym
Należy pamiętać, że regularne badanie słuchu może uchronić nas przed wieloma przykrymi doświadczeniami. Utrata oraz pogorszenie słuchu może wpłynąć negatywnie na wiele aspektów naszego życia. Jeśli doznamy znacznego pogorszenia jakości słyszenia, a wciąż będziemy bagatelizować problem, to skutki mogą być nawet katastrofalne. Osoby z niezdiagnozowanym niedosłyszeniem, mogą powodować kolizje na drogach, będąc zarówno w roli pieszego, jak i kierowcy. Tak więc zaniedbując odpowiednią profilaktykę, możemy narazić na uszczerbek zarówno swoje, jak i czyjeś zdrowie, a nawet życie. Warto więc raz na jakiś czas wykonać badanie, aby mieć pewność, że nasze uszy są zdrowe.
/ Artykuł sponsorowany /