Trwa sezon zbioru truskawek. Fizjoterapeuci i lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii w Kielcach jak co roku przypominają i apelują o regularne zmienianie pozycji, w trakcie zbierania owoców.
Nieprawidłowa pozycja w czasie pracy może doprowadzić do porażenia nerwu strzałkowego, czyli tzw. opadającej stopy.
Dr Wojciech Kiebzak, specjalista rehabilitacji ruchowej, kierownik Działu Fizjoterapii, tłumaczy, że bezpośrednią przyczyną takiego stanu, może być np. przyjmowanie w trakcie zbioru truskawek, siadu klęcznego, ze stopami ustawionymi w ułożeniu skrzyżowanym.
W pozycji tej przyciskana jest przednia część podudzia i stopy. W efekcie, dochodzi do ucisku pnia nerwu strzałkowego lub jego rozciągnięcia, które to czynniki mogą powodować zaburzenia ukrwienia nerwu, przewodnictwa nerwowego oraz zaburzenia transportu aksonalnego, czego skutkiem jest ból, drętwienie, opadanie stopy.
– U nastolatków zbierających truskawki, mogą wystąpić dwa typy uszkodzeń nerwu tj. neuropraxia, czyli przejściowe zablokowanie, bądź zniesienie czynności nerwu na kilka dni, bez zmian strukturalnych, albo bardziej niebezpieczna forma – axonotmesis, kiedy długo trwający ucisk nerwu, może spowodować zmiany we włóknie osiowym – wyjaśnia prof. Wojciech Kiebzak.
Leczenie tych dolegliwości może wiązać się z długim pobytem w szpitalu. Specjaliści powtarzają, że nie wolno lekceważyć takich zaburzeń jak: drętwienie i ból stopy. W razie ich wystąpienia, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach