Na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach dyskutowano o cyfrowej rewolucji w kardiologii. Naukowcy wymieniali się poglądami na temat dostępnych już dziś innowacyjnych technologii, które otwierają przed lekarzami i pacjentami nowy rozdział w historii leczenia chorób sercowo-naczyniowych.
– Wierzymy, że młodzi adepci kardiologii mogą zaoferować tej dyscyplinie nową, innowacyjną jakość i zmienić sposób, w jaki dziś patrzymy na medycynę. Dlatego tak ważne jest, aby już dziś wspólnie tworzyć most między pokoleniami i rozwijać swoje pomysły – mówił prof. Zbigniew Siudak z Kliniku Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Z kolei prof. Dariusz Dudek, nowo mianowany Prezydent-Elekt Europejskiej Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego mówił, że przyszłość kardiologii to szerokie wykorzystanie potencjału sztucznej inteligencji oraz big data. Fuzja tych mechanizmów pozwoli na lepszą i bardziej szczegółową diagnostykę oraz wytypowanie najefektywniejszej drogi postępowania.
Nowe technologie i połączenie medycyny i informatyki to także odpowiedź na wyzwanie stojące przed Polską i całym kontynentem, jakim jest starzejące się społeczeństwo. Eksperci szacują, że tylko do 2030 r. liczba hospitalizacji w kraju wzrośnie o 140 tys. Aby sprostać nierozerwalnie związanym z demografią potrzebom gospodarki, niezbędne jest skrócenie czasu hospitalizacji i rehabilitacji seniorów, w tym właśnie pacjentów kardiologicznych.
Jedną z inicjatyw podnoszących świadomość w temacie wykluczania z aktywnego życia całych grup społecznych jest kampania “Stawka to życie. Zastawka to życie” współkoordynowana właśnie przez prof. Dariusza Dudka. Jej ideą jest popularyzowanie wiedzy nt. mało inwazyjnych przezcewnikowych metod korekcji zdegradowanych zastawek serca. Dzięki nim chory nie spędza już w szpitalu dwóch tygodni, a kilka dni.
Źródło: informacja prasowa