Czy łuszczyca to choroba, którą można się zarazić? Czy łuszczyca jest zaraźliwa? W naszym społeczeństwie sporo osób uważa, że łuszczyca to schorzenie, które bez żadnego problemu może przenosić się z człowieka na człowieka. W powszechnej opinii podanie ręki osobie chorej na łuszczycę może spowodować, że zarazimy się łuszczycą. Pacjenci zmagający się z łuszczycą często padają ofiarami napiętnowania i odrzucenia. W dzisiejszym artykule sprawdzamy, czy łuszczyca to choroba zaraźliwa.
Łuszczyca – najważniejsze informacje na temat choroby
Mnóstwo osób zastanawia się nad tym, czy łuszczyca jest chorobą zaraźliwą. Tego rodzaju pytania zadają sobie przede wszystkim ci, którzy w niedalekiej przeszłości mieli do czynienia z chorym na łuszczycę. Objawy łuszczycy są bardzo łatwo zauważalne. Na skórze pojawiają się srebrzystobiałe łuski oraz różowe grudki – to najpopularniejsze symptomy sugerujące, że ktoś może mieć łuszczycę. Niejednokrotnie tworzą one większe ogniska różne kształty i różne wielkości.
Cechą charakterystyczną łuszczycy jest fakt, iż w momencie, gdy suche łuski zostaną rozdrapane, na skórze pojawiają się następnie niewielkie kropelki krwi. Punktowe krwawienia przez ekspertów są określane jako objaw Auspitza, czyli tzw. „krwawa rosa”. Niektóre postacie łuszczycy wiążą się również ze zmianami zapalnymi stawów, wysiękami i krostkami. Są również pacjenci, u których diagnozuje się przy łuszczycy dodatkowo pieczenie, swędzenie, gorączkę czy dreszcze. Odmian łuszczycy jest naprawdę sporo.
Czy łuszczyca jest chorobą zaraźliwą?
Łuszczyca to choroba skóry, którą powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Omawiana teoria została już potwierdzona przez przypadki łuszczycy odnotowane u dzieci. W tej grupie wiekowej do pojawienia się łuszczycy dochodzi wtedy, gdy dane dziecko przeszło zapalenie oskrzeli, ospę bądź grupę.
Łuszczyca to schorzenie, które daje pierwsze objawy najczęściej pomiędzy dziesiątym a trzydziestym rokiem życia, jednak wielu dermatologów uważa, że w ostatnich latach na tę nieuleczalną chorobę zapadło też wielu ludzi w podeszłym wieku, nawet takich po ukończeniu 70. roku życia.
Według przypuszczeń oraz dotychczas przeprowadzonych w tej materii badań tzw. późna łuszczyca może być wywoływana przyjmowaniem niektórych rodzajów leków, np. preparatów litu stosowanych podczas leczenia depresji bądź betablokerów, które zapisuje się w kardiologii. Łuszczyca może być również dziedziczna. Dzieci osób chorujących na łuszczycę z bardzo dużym prawdopodobieństwem zachorują na tę samą chorobę.
Odpowiadając na powyżej zamieszczone pytanie: łuszczyca w żadnym wypadku nie jest chorobą zakaźną. Nie istnieje możliwość, aby zarazić się łuszczycą tak samo, jak grzybicą czy grupą. Nie da się nią zarazić przez podanie ręki, pływanie w tym samym basenie, spanie w łóżku z chorą osobą czy używanie tego samego ręcznika. Warto o tym pamiętać, aby w przyszłości nie zrobić przykrości osobie zmagającej się z tym niezwykle trudnym schorzeniem, jakim jest łuszczyca.