Świętokrzyski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina zasady dotyczące profilaktyki zakażenia koronawirusem. NFZ wyjaśnia, że koronawirus powoduje gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania czy mówienia.
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Jak zapobiegać zakażeniu koronawirusem?
1. Często myj ręce, używając mydła i wody.
2. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos.
3. Zachowaj co najmniej 1 metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.
4. Jeśli wracasz z regionu, gdzie występuje koronawirus i masz objawy choroby lub miałeś kontakt z osobą zakażoną, powiadom telefonicznie o tym stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.
Ministerstwo Zdrowia przygotowało również specjalny spot, w którym przedstawiono informacje dotyczące koronawirusa.
Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił również całodobową, bezpłatną infolinię. Pod numerem 800 190 590 uzyskamy informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia wirusem z Chin.
Konsultanci poinformują:
– czym jest koronawirus
– jak się zabezpieczyć przed koronawirusem
– co zrobić, gdy wracamy z kraju, w którym zdarzyły się przypadki zakażenia koronawirusem i pojawiły się wątpliwości co do naszego stanu zdrowia
– gdzie znajdziemy najbliższą placówkę inspekcji sanitarnej lub oddział zakaźny szpitala i jak się z nimi skontaktować
– odpowiedzą na wszystkie pytania związane z postępowaniem w sytuacji podejrzenia zakażania koronawirusem
Regiony zagrożone koronawirusem
Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.