W podkieleckich lasach wytyczone zostały nowe szlaki piesze. Chodzi m.in. o trasę z Daleszyc do Chęcin, która powstała dzięki współpracy leśników z organizacjami turystycznymi, głównie z PTTK.
Wydana została także mapa przyrodniczo-turystyczna Nadleśnictwa Kielce.
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych informuje, że zielony szlak z Daleszyc do Chęcin uzupełnił sieć pieszych szlaków turystycznych w świętokrzyskim. 45-kilometrowy szlak zaczyna się przy Domu Ludowym w Daleszycach, gdzie łączy się z niebieskim szlakiem (Łagów-Chęciny), a kończy na Rynku Dolnym u stóp chęcińskiego zamku.
Inicjatorami powstania szlaku były PTTK Oddział Kielce oraz LGD Perły Czarnej Nidy. Szlak pojawił się już również na portalach turystycznych i aplikacjach mapowych. Szczególnie w pierwszej połowie przebiegu ślad szlaku został wytyczony w dużej mierze duktami leśnymi. Pozwalają one na przyjemne wędrowanie przez zmieniające się drzewostany w różnych fazach wieku i o zróżnicowanym składzie gatunkowym.
– Warto podkreślić, że szlak odkrywa przed wędrującymi nowe, mało znane obiekty: pomnik przyrody nieożywionej – Diabelski Kamień oraz zrekonstruowane stanowisko czołgu Pantera w lasach radomickich – informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych.
Do wychodni skalnej stanowiącej pomnik przyrody trzeba od szlaku zboczyć około 200 metrów. A to nie jedyne atrakcje jakie czekają po drodze na wędrowców. Ciekawe są również: rezerwat Słopiec, zbiorniki wodne w Borkowie, Morawicy i Lipowicy czy murawy kserotermiczne nieopodal Brzezin. Wędrówkę wieńczy wspinaczka na Górę Zamkową w Chęcinach, a szlakiem docieramy do bram ruin górującego nad okolicą zamku. Podczas wędrówki przekracza się ponadto rzeki: Belniankę, Morawkę, Czarną Nidę i Bobrzę.
Szlak ma charakter pieszy, ale możliwym jest również jego pokonanie na rowerze terenowym.
Na ostatniej prostej są też prace nad powstaniem nowego szlaku ze Starachowic do Michniowa, przez Polanę Langiewicza, Wykus, Kaczkę i Burzący Stok. Trwa przedłużenie i zmodyfikowanie jego przebiegu, by w jak największym zakresie przebiegał śladem nasypu dawnej kolejki wąskotorowej.
Mapa przyrodniczo-turystyczna Nadleśnictwa Kielce
Nadleśnictwo Kielce dołączyło do nadleśnictw, które opracowały i wydały mapę przyrodniczo-turystyczną obszarów leśnych. W treści mapy znalazły się miejsca szczególnie polecane do odwiedzenia, atrakcyjne z punktu widzenia turysty, szlaki turystyczne, a także obiekty edukacji leśnej.
W treści mapy zawarto m.in. granice nadleśnictwa, obszarów chronionych, drogi, miejscowości, rzeki i wody, lasy, szlaki turystyczne i ścieżki edukacyjne, obiekty kulturowe i historyczne, obiekty użyteczności publicznej, poziomice.
Podobne mapy zostały wcześniej wydane i opracowane dla Nadleśnictwa Łagów i Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”.