Dane z raportu „Budownictwo energooszczędne oczami Polaków” pokazują, że dziewięciu na dziesięciu mieszkańców województwa świętokrzyskiego chce mieszkać w domu efektywnym energetycznie, mimo że co czwarty respondent uważa budownictwo energooszczędne za trudniejsze w realizacji – informują organizatorzy kampanii „Nie trać energii”
Z badań wynika, że mieszkańcy woj. świętokrzyskiego jako najważniejszy aspekt budowy domu wymienili układ przestrzenny pomieszczeń. Taką odpowiedź wskazało 63 proc. badanych. Na kolejnych miejscach znalazły się koszty budowy domu (60 proc.) i jakość materiałów budowlanych (50 proc.).
– Na energooszczędność inwestor patrzy przede wszystkim przez pryzmat niższych rachunków, co poniekąd jest zrozumiałe. Warto jednak mieć świadomość, że rozwiązania stosowane w budownictwie energooszczędnym mają wpływ na mikroklimat wnętrz i komfort mieszkania. W sposób bezpośredni wpływają na jakość powietrza, a niebezpośredni na zdrowie mieszkańców. Dom energooszczędny to dom zdrowy – uważa Sławomir Łyskawka, ekspert kampanii Nie trać energii z firmy VELUX.
Mieszkańcy woj. świętokrzyskiego wskazali wentylację i świeże powietrze (68 proc.) jako kluczowy aspekt wpływający na zdrowie i komfort. Jednocześnie aż 33 proc. badanych przyznało, że nie jest zadowolona z obecnej jakości powietrza panującego w domu, a 34 proc. respondentów narzeka na zbyt duże zużycie energii. – Konieczne jest uświadomienie społeczeństwu, że energooszczędność nie powoduje jedynie zmniejszenia wydatków na energię, lecz w równym stopniu przyczynia się do poprawy ich stanu zdrowia – uważa prof. Tadeusz Zielonka, lekarz pulmonolog, wykładowca akademicki.
Nowoczesne rozwiązania… za drogie?
Tylko 13 proc. mieszkańców deklaruje, że jest w stanie wydać ponad 10 tys. złotych na rozwiązania budowlane, które poprawią komfort w ich domu. Średnia dla Polski wynosi 43 proc. Chociaż 92 proc. mieszkańców świętokrzyskiego chciałoby mieszkać w domu energooszczędnym, to co czwarty z nich (24 proc.) uważa, że ten typ budownictwa jest trudniejszy w realizacji.
– Wbrew panującej opinii o trudnościach związanych z budową domu energooszczędnego, tego typu inwestycja nie jest jakoś specjalnie skomplikowana. Wykorzystuje się materiały powszechnie dostępne na rynku. Jednak, to co najistotniejsze, w przypadku budownictwa energooszczędnego należy zawsze myśleć kompleksowo i pamiętać o prawidłowej kolejności. Nawet najdroższy i najnowocześniejszy piec nie poprawi efektywności ogrzewania budynku, jeśli nie zadbamy o wyeliminowanie strat ciepła – przypomina Tomasz Kwiatkowski, ekspert kampanii Nie trać energii z firmy ROCKWOOL.
Źródło: Informacja prasowa kampanii "Nie trać energii'