fot. facebook / Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu
W lasach w naszym regionie można spotkać piestrzenice kasztanowate. To wiosenne grzyby, które mogą powodować poważne zatrucia – przestrzega Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu, pod którą podlegają świętokrzyskie nadleśnictwa.
Leśnicy informują, że te grzyby zawierają gyromitrynę, czyli lotną substancję toksyczną. Powoduje ona zaburzenia żołądkowo-jelitowe, uszkodzenie wątroby, śledziony, nerek, szpiku kostnego i wzroku.
Piestrzenice kasztanowate charakteryzują się nieregularnie pofałdowaną główką, która na wierzchu przypomina fałdy mózgowia lub zwiniętą, pofałdowaną szmatkę. Mają ciemny, kasztanowaty, czerwonobrązowy, czasem jaśniejszy kolor. Średnica kapelusza wynosi zwykle od 2 do 8 centymetrów.
Zwykle pojawiają od kwietnia do maja, choć często już w marcu.
Serwis nagrzyby.pl podaje, że jeszcze do niedawna piestrzenica kasztanowata w wielu atlasach była oznaczona jako grzyb jadalny. Obecnie, naukowo dowiedziono, że w stanie surowym jest trująca, ale nie zawsze w tym samym stopniu i nie dla każdego.
– Zanotowano wiele ciężkich, a nawet śmiertelnych zatruć po spożyciu piestrzenicy kasztanowatej. Podejrzewa się, że czynnikiem trującym są w większym stopniu, produkty rozkładu białek wchodzących w skład grzyba, ponieważ piestrzenice rosną niezmiernie powoli, a owocniki utrzymują się bardzo długo – podaje serwis nagrzyby.pl.