W czasie tzw. narodowej kwarantanny ważne jest dbanie o aktywność fizyczną. Ważne jednak, by robić to w odosobnieniu i z dala od skupisk ludzkich. Lasy Państwowe przygotowały w tej sprawie krótki poradnik.
Leśnicy informują, że nadzwyczajne środki wprowadzone w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się koronowirusa, zwłaszcza zalecenie maksymalnej izolacji społecznej, sprawiły że znacznie więcej Polaków odwiedza lasy. Wizyta w lesie może być całkiem bezpieczna i wskazana dla naszego zdrowia, ale pod warunkiem unikania najpopularniejszych miejsc.
– Odkrywajcie nowe miejsca, odwiedzajcie las raczej w dni powszechnie, rano albo wieczorem – radzą leśnicy.
Ze względów bezpieczeństwa obecnie niedostępne są obiekty Lasów Państwowych, takie jak ośrodki edukacyjne. Same lasy w naszym regionie pozostają otwarte dla każdego.
Główny Inspektorat Sanitarny: leśne spacery wskazane
– Leśne spacery pozwalają odetchnąć po długim siedzeniu w domu, utrzymać kondycję i budować odporność, rozładować duży stres związany z koronawirusem i zmianami, jakie wniósł w nasze życie. Takie wyprawy musimy jednak planować z głową, podchodząc do nich inaczej niż kiedyś. Jeśli chcecie zapewnić dzieciom porcję świeżego powietrza, pójdźcie do lasu. Spacerujcie, ale tam, gdzie nie ma ludzi – zaleca Główny Inspektorat Sanitarny. To samo radzą epidemiolodzy i inni lekarze.
Szukając odosobnienia na łonie natury nie powinniśmy, nawet mimowolnie, przyczyniać się do tworzenia „sztucznego tłumu”, który ułatwia szerzenie się epidemii. Tymczasem leśnicy obserwują skokowy wzrost liczby odwiedzających lasy, zwłaszcza w okolicach dużych miast, którzy często gromadzą się w wybranych miejscach i porach.
Leśnicy zachęcają też by nastawiać się raczej na krótkie spacery niż dłuższe wycieczki krajoznawcze oraz unikanie ryzykownych zachowań, które mogłyby skutkować koniecznością wzywania służb ratunkowych – te mają obecnie ważniejsze zadania i są bardzo obciążone z powodu walki z SARS-CoV-2.
Poniżej zamieszczamy grafikę przygotowaną przez Lasy Państwowe.