Za pomocą najnowszej multimedialnej technologii turyści przeniosą się do magicznego świata świętokrzyskich legend, w którym żył Zbój Madej, gdzie odbywały się sabaty czarownic. Zobaczą także jak powstało Gołoborze, wsiądą na miotłę, czy przejadą się kolejką – to tylko część wielkiej atrakcji, która powstanie w Nowej Słupi. Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich ma docelowo przyciągnąć 200 tysięcy turystów.
– To bardzo ważny projekt dla regionu pod kątem turystycznym i gospodarczym. Pokazuje, że stać nas na to, aby legendę świętokrzyską pokazywać w najnowszej technologii. Będziemy mogli założyć wirtualne okulary, czy zobaczyć obraz w kinie 5D – mówiła Agata Binkowska, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. – W okolicy obiektu będą mogły powstawać hotele, restauracje oraz szereg innych inwestycji przeznaczonych dla turystów – dodała.
Nowoczesny projekt nie będzie miał charakteru muzealnego. Wręcz przeciwnie. Projekt stawia na interakcję z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi. Będzie to możliwe przez wykorzystanie nowoczesnych technologii: podłóg multimedialnych, czy okularów wirtualnej rzeczywistości.
Obiekt naszpikowany technologiami
– Będzie to obiekt o kubaturze prawie 3 tysięcy metrów kwadratowych. Będzie zawierał ścieżkę edukacyjną, na której prezentowane będą legendy, podania. Oprócz opowieści będziemy prezentować wartości, które z nich wynikają. Wszystko będzie prezentowane za pomocą nowych technologii, innowacyjnych środków przekazu. Nie zabraknie także ciekawej scenografii – mówi Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor biura Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego.
W parku turyści przeniosą się w wirtualny świat świętokrzyskich legend m.in.: o świętym Emeryku, Zbóju Szydło, Zbóju Madeju. Zobaczą także, w jaki sposób powstało Gołoborze. – Chcemy wybrać legendy, które są związane z miastami: Łagów, Szydłów, Święty Krzyż, Nowa Słupia, Bieliny, Bodzentyn. Za pomocą legend chcemy odsyłać turystów do innych miejsc na terenie naszego regionu – mówił Jacek Kowalczyk, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. – To inwestycja, na którą Góry Świętokrzyskie czekały. Brakowało w tym miejscu atrakcji całorocznej, która przyciągałaby turystów i byłaby zakorzeniona w potencjale endogenicznym. Szacujemy, że dzięki inwestycji uda się przyciągnąć do Nowej Słupi docelowo około 200 tysięcy osób. A chcemy, aby dziennie mogło z atrakcji korzystać do tysiąca osób – dodał.
Otwarcie parku zaplanowano w 2021 roku.
Źródło / zdjęcia: Urząd Marszałkowski / swietokrzyskie.pro14