fot. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze prowadzony jest pilotażowy program „Dobry posiłek w szpitalu”. Placówka nazywa to kuchennymi rewolucjami. Pacjenci dostają więcej warzyw i owoców, do obiadu miks sałat, do tego pełnoziarnisty makaron, kaszę lub ryż, a przed snem naturalny jogurt.
W ramach umowy firma cateringowa świadcząca usługi gastronomiczne na rzecz szpitala przygotowała nowe receptury posiłków i dostosowała jadłospis do wymogów programu. W sumie wprowadzono 14 rodzajów diet opracowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.
– Pacjenci codziennie otrzymują informację o rodzajach posiłków podawanych każdego dnia, ich skład, wartość kaloryczną i odżywczą. Informacje wraz ze zdjęciami posiłków są dostępne na stronie internetowej szpitala oraz na tablicach informacyjnych w oddziałach. Co istotne, w założeniach programu przerwa między ostatnim a pierwszym posiłkiem nie może być dłuższa niż 12 godzin, dlatego po kolacji pacjenci otrzymują dodatkową porcję nocną, najczęściej jogurt naturalny – informuje dr Bogumiła Kowalczyk-Sroka, naczelna pielęgniarka w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze.
„Dobry posiłek w szpitalu” obejmuje także działania związane z edukacją żywieniową pacjentów podczas hospitalizacji. Realizują je dietetycy. Szpital w Czerwonej Górze zatrudnia czterech ekspertów w tej dziedzinie.
– Panie dietetyczki przygotowują charakterystykę diety dla każdego pacjenta. Określają listę produktów rekomendowanych i przeciwwskazanych w diecie, wskazują wymaganą kaloryczność, a także udzielają informacji w zakresie sposobu przygotowania posiłków, by pacjent mógł kontynuować zdrowy styl żywienia w domu z uwzględnieniem wymogów związanych z jednostką chorobową – dodaje Bogumiła Kowalczyk-Sroka.
Źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze